Front Pałacu Biskupów Krakowskich odzyskuje blask na powrót posłów

Data publikacji: 07.08.2020 21:34
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
07.08.2020 Kielce. Pałac Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe. Remont elewacji

07.08.2020 Kielce. Pałac Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe. Remont elewacji
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Rozpoczęły się prace konserwatorsko-budowlane na elewacji frontowej Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. To kolejny etap remontu głównej siedziby Muzeum Narodowego w Kielcach.

Jednocześnie trwają prace przy skrzydle południowym, w którym mieszczą się pracowanie naukowe i magazyny. Jak wyjaśnia profesor Robert Kotowski, dyrektor tej instytucji, jest to ostatni etap prac konserwatorskich przy elewacji.

- Wymagała już gruntownego remontu, ponieważ ostatni raz była odnawiana w latach 80. XX wieku, a jest to taki element, który przyciąga uwagę gości. Zależało nam, żeby przywrócić jej właściwy wygląd. W zasadzie jest to praca na kolejne miesiące - zaznacza.

Zwieńczeniem tej części robót będzie osadzenie rzeźb posłów moskiewskich i szwedzkich nad wejściem do pałacu. Nastąpi to najwcześniej w połowie przyszłego roku.

Natomiast końca dobiegły prace przy innych skrzydłach i dachu, który też był częściowo uzupełniany.

Dużo się dzieje również we wnętrzach pałacu. Tapiseria została wywieziona do specjalistów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Natomiast na miejscu konserwatorzy pracują przy fryzie podstropowym w Izbie Stołowej Górnej oraz stropie ramowym w Drugim Pokoju Senatorskim.

Dyrektor Robert Kotowski przyznaje, że badaczy zaskoczył plafon w tym drugim pomieszczeniu.

- Bardzo jesteśmy ciekawi tych malowideł z plafonu. Przez cały czas uważaliśmy, że jest to pożar Ławry Troickiej, a okazuje się, że jest to pożar Troi. Zresztą ten obraz był tak mocno zanieczyszczony, tak ciemny, że poza jakimiś konturami widzianymi pod światło, trudno się było tam czegokolwiek dopatrywać. Z pewnością samo zobaczenie tego obrazu, wyraźnych elementów, wyraźnych postaci, będzie wielkim przeżyciem - podkreśla.

W ramach projektu pod nazwą „Pałac w muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnienie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim” została przeprowadzona modernizacja Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej oraz wykonano instalacje zabezpieczające w pałacu. Wartość całej inwestycji wynosi ponad 21 mln zł.

Pałac Biskupów Krakowskich nie jest jedynym oddziałem Muzeum Narodowym w Kielcach, gdzie prowadzone są prace. Kolejnym miejscem jest Muzeum Archeologiczne w Wiślicy. Tu roboty konserwatorskie i budowlane idą pełną parą.

Dyrektor Rober Kotowski wyjaśnia, że te dwie inwestycje mocno absorbują uwagę, ale już są pomysły na kolejną realizację. To kupiona przed kilkoma laty willa dyrektora gimnazjum, mieszcząca przy ulicy Jana Pawła II w Kielcach.

- Chcielibyśmy ją trochę zmodernizować. Ona nie wymaga jakichś wielkich prac konserwatorskich, ale potrzebuje zabiegów i prac modernizacyjnych, tak by można tu było stworzyć centrum edukacyjno-ekspozycyjne przy Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Rozglądamy się za odpowiednim projektem. Kilka razy próbowaliśmy aplikować, ale nie jest to zabytek, który wymaga natychmiastowej interwencji, więc trudniej jest na tego typu obiekty znaleźć środki z dostępnych programów - tłumaczy.

Reklama