Fundacja przebada dzieci. Znamy termin zapisów

Data publikacji: 11.06.2021 15:40
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.06.2021. Ostrowiec Św. Konferencja o badaniach Fundacji Ronalda McDonalda. Na zdjęciu (od lewej): Irena Renduda-Dudek - przewodnicząca rady miasta, Jarosław Górczyński - prezydent Ostrowca Św., Joanna Pikus - wiceprzewodnicząca rady miasta

11.06.2021. Ostrowiec Św. Konferencja o badaniach Fundacji Ronalda McDonalda. Na zdjęciu (od lewej): Irena Renduda-Dudek - przewodnicząca rady miasta, Jarosław Górczyński - prezydent Ostrowca Św., Joanna Pikus - wiceprzewodnicząca rady miasta
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Około 200 małych ostrowczan w wieku od 9. miesiąca do 6. roku życia zostanie przebadanych przez fachowców z Fundacji Ronalda McDonalda.

Charakterystyczny pojazd, z dwoma gabinetami lekarskimi, zaparkuje na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim w przyszłym tygodniu. Będzie tam stał w czwartek i piątek (17 i 18 czerwca), bo wtedy zaplanowano całą akcję.

Część radnych pełni funkcję wolontariuszy, m.in. Irena Renduda-Dudek, przewodnicząca rady miasta. Jak informuje, na badania należy się zapisać. Niezbędny będzie PESEL dziecka. Zapisy zaplanowano w najbliższy poniedziałek i wtorek, czyli 14 i 15 czerwca, od godz. 15.00 do 17.00.
W tym celu udostępnione zostaną dwa numery telefonów: 603 843 283 i 605 064 746.

Joanna Pikus, wiceprzewodnicząca rady dodaje, że w poprzednich latach u dwojga dzieci wykryto patologiczne zmiany. Dzięki szybkiemu rozpoznaniu udało się ocalić maluchy. Tegoroczna profilaktyka obejmuje szeroki zakres. Będą to badania ultrasonograficzne jamy brzusznej z naciskiem na układ moczowy i choroby nerek. Będą też badane węzły chłonne, worek mosznowy u chłopców, a u dziewczynek miednica mniejsza. Joanna Pikus przypomina, że dziewczynki na czas badania powinny mieć pełen pęcherz moczowy.

Jak informuje prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński, koszt badań to 13 tys. zł, które pokryła gmina. Przypomina, że od 2016 roku samorząd organizuje tę formę profilaktyki nowotworowej u najmłodszych mieszkańców miasta. Poprzednie edycje spotkały się z dużym zainteresowaniem rodziców. Dodaje też, że pandemia uwypukliła wiele problemów, związanych z dostępnością do służby zdrowia, dlatego tym bardziej nie należy zaniedbywać badań profilaktycznych.

Badania są bezpłatne i bezbolesne, w czasie ich przeprowadzania rodzic może być obecny i trzymać pociechę na kolanach. Po wizycie każdy otrzyma opis badania. Jeśli pojawią się niepokojące zmiany, wówczas fundacja przekazuje wszystkie zdjęcia i skierowanie do specjalistycznej poradni.

Reklama