Gdzie, kiedy i jak zaszczepić się w Świętokrzyskiem? [LISTA, HARMONOGRAM]

Data publikacji: 20.04.2021 15:59
Autor: Robert Felczak , Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Piotr Nowak / PAP

W regionie świętokrzyskim są póki co dwa Punkty Szczepień Powszechnych. Jeden w Jędrzejowie (tel. kom. 517 947 556), a drugi w Sandomierzu (tel. kom. 503 495 518). Niebawem w województwie świętokrzyskim otwarte zostaną kolejne tego typu punkty zlokalizowane w budynkach lub specjalnych namiotach. Część osób będzie się mogła zaszczepić nie wysiadając z samochodów w punktach drive-thru.

PUNKT SZCZEPIEŃ POWSZECHNYCH W JĘDRZEJOWIE - TEL. KOM. 517 947 556

PUNKTY SZCZEPIEŃ POWSZECHNYCH W SANDOMIERZU - TEL. KOM. 503 495 518

Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, przypomina, że warunkiem otrzymania szczepionki jest wcześniejsze uzyskanie skierowanie na iniekcję i jej rejestracja w konkretnym punkcie. Procedura jest taka sama jak w przypadku innych miejsc, gdzie dotychczas prowadzone były szczepienia.

Podstawowym warunkiem jest posiadanie prawa do darmowych szczepień, które jest związane z naszym rocznikiem. Jeżeli je posiadamy to skierowanie możemy uzyskać na kilka sposobów.

- Można zadzwonić na całodobową i bezpłatną infolinię 989. Może to zrobić zarówno osoba zainteresowana, jak i ktoś w jej imieniu. Należy podać nr PESEL osoby, która chce się zaszczepić oraz miejsce zamieszkania. Na szczepienie przeciw COVID-19 można zarejestrować się również elektronicznie poprzez e-rejestrację, która jest dostępną na portalu pacjent.gov.pl. W tym przypadku należy posiadać profil zaufany. Można również wysłać SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie - przypomina rzecznik NFZ.

W tych przypadkach elektroniczny system sam generuje skierowanie i wskazuje miejsca i czas szczepienia, a także informuje o rodzaju preparatu. Można także zadzwonić do konkretnego punktu szczepień i na miejscu zarejestrować się.

Jak podaje ministerstwo osoby, które nie zdążyły zapisać się w danym dniu mogą to zrobić później. Niestety na razie nie ma możliwości, by osoby bez prawa do szczepienia mogły się zarejestrować poza kolejnością. Istnieje natomiast możliwość zmiany terminu szczepienia,  ale w tej sprawie należy się kontaktować z punktem szczepień do którego mamy skierowanie.

Jak zaznacza Beata Szczepanek, po 10 maja rząd zapowiada, że wszystkie osoby dorosłe będą mogły otrzymać e-skierowanie.

Doktor Wojciech Przybylski, wojewódzki konsultant ds. zdrowia publicznego, informuje, że postępowanie w przypadku chęci zarejestrowania się na zaszczepienie w Punkcie Szczepień Powszechnych, np. drive-thru, jest takie same, jak w przypadku dotychczasowych punktów  stacjonarnych.

Trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty. Osoba przyjeżdżająca do takiego punktu samochodem otrzyma ankietę, którą będzie musiała wypełnić. Jeżeli nie ma żadnych przeciwskazań do zaszczepienia, wówczas pracownik medyczny zweryfikuje te ankietę i następnie pacjent nie wychodząc z samochodu zostanie zaszczepiony.

- Warunkiem bezpiecznego szczepienia jest to, by pacjent samochodem odjechał na wyznaczone miejsce parkingowe. Tam musi poczekać od 20 do 30 minut i jeżeli w tym czasie nie wystąpią żadne niepożądane efekty, wówczas dana osoba może pojechać do domu - wyjaśnia Wojciech Przybylski.

Jak informowaliśmy, punkty szczepień drive-thru powstaną m.in. w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim oraz na placu targowym w Opatowie.

Służby medyczne apelują, aby na miejsca szczepień przyjeżdżać 10 minut przed wyznaczonym terminem, ale nie wcześniej.

Harmonogram szczepień

20 kwietnia – rocznik 1969

21 kwietnia – rocznik 1970

22 kwietnia – rocznik 1971

23 kwietnia – rocznik 1972

24 kwietnia – rocznik 1973

26 kwietnia – roczniki 1974 i 1975

27 kwietnia – roczniki 1976 i 1977

28 kwietnia – roczniki 1978 i 1979

29 kwietnia – roczniki 1980 i 1981

30 kwietnia – roczniki 1982 i 1983

1 maja – roczniki 1984 i 1985

3 maja – roczniki 1986 i 1987

4 maja – roczniki 1988 i 1989

5 maja – roczniki 1990 i 1991

6 maja – roczniki 1992 i 1993

7 maja – roczniki 1994-1996

8 maja – roczniki 1997-1999

9 maja – roczniki 2000-2003

REJESTRACJA NA SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19 

Jak się zarejestrować na szczepienie?

PUNKT SZCZEPIEŃ POWSZECHNYCH W JĘDRZEJOWIE - TEL. KOM. 517 947 556

Jeżeli jest już Twój etap rejestracji, masz cztery możliwości zapisu na szczepienie:

Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989

Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.

Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie - jeśli podałeś numer telefonu - otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni. Kliknij i zarejestruj się.


Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień.

W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

 

Wyślij SMS

Wyślij SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

Wysyłając SMS pod jeden z wyżej wskazanych numerów (oba numery prowadzą do jednego systemu), połączysz się z systemem, który pokieruje Cię krok po kroku. Najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.

Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień. Sprawdź szczegóły dotyczące rejestracji przez SMS.

 

Punkty drive-thru w systemie e-Rejestracji do końca kwietnia

W punktach drive-thru szczepionkę można przyjąć nie wychodząc z samochodu / Fot. Maciej Kulczyński - PAP

W tej chwili w Polsce działa ok. 6,5 tys. punktów szczepień. W drugim kwartale 2021 roku powstanie dodatkowych 471 punktów. Razem z nowopowstałymi będzie ich prawie 7 tys. na terenie całego kraju.

Nowym rozwiązaniem są punkty drive-thru, gdzie szczepionkę można przyjąć nie wychodząc z samochodu. Na szczepienie w tych punktach można zapisać się przez infolinię, Internetowe Konto Pacjenta oraz kontakt telefoniczny z punktem drive-thru (szczegółowe informacje poniżej).

Do 25 kwietnia zapisy na szczepienie w punktach drive-thru możliwe są tylko poprzez kontakt telefoniczny z wybranym punktem. Od 26 kwietnia będziesz mógł zapisać się na szczepienie w punkcie drive-thru także przez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta.

 

Pamiętaj, że w punktach drive-thru obowiązują specjalne zasady szczepień:

- wydrukuj i wypełnij kwestionariusz przed udaniem się do punktu szczepień,

- przyjedź na miejsce 10 minut wcześniej,

- nie wychodź z samochodu, przed otworzeniem szyby zakryj usta i nos,

- po szczepieniu odczekaj minimum 20 minut w samochodzie, to ważne dla Twojego bezpieczeństwa.

 

Jak przygotować się na szczepienie w punkcie drive-thru:

Zapisz się na szczepienie w punkcie drive-thru przez jeden z poniższych kanałów:

- kontakt telefoniczny z punktem drive-thru - na stronie gov.pl/szczepimysie zostanie opublikowana zakładka z dostępnymi punktami drive-thru i numerami telefonu do zapisów

- rejestracje w punkcie drive-thru: punkty mogą wyodrębnić miejsca parkingowe dla pacjentów zapisujących się na szczepienie bezpośrednio na miejscu

- bezpłatna infolinia pod numerem 989 (opcja dostępna od 26 kwietnia)

- Internetowe Konto Pacjenta (opcja dostępna od 26 kwietnia)

- przed przyjazdem do punktu szczepień wydrukuj i wypełnij kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego dla osoby dorosłej przeciw COVID-19

Przyjedź do punktu szczepień ok. 10 minut przed wyznaczoną godziną szczepienia. Nie ma potrzeby, żebyś był na miejscu wcześniej

Ustaw się w kolejce samochodów czekających przed stanowiskami szczepień. Czekaj na polecenia osób kierujących ruchem

Po otrzymaniu pozwolenia zaparkuj swój pojazd na stanowisku szczepień przy osobie kwalifikującej i wykonującej szczepienie

Wszystkie szczepione osoby w pojeździe powinny przekazać osobie dokonującej kwalifikacji swoje wypełnione kwestionariusze wywiadu przed szczepieniem.

Osoba kwalifikująca może zadać każdemu pasażerowi zapisanemu na szczepienia kilka pytań odnośnie stanu zdrowia, zmierzyć ciśnienie i temperaturę.

Po zakwalifikowaniu do szczepienia zostaniesz zaszczepiony w swoim pojeździe.

Po szczepieniu powoli i ostrożnie zaparkuj na wskazanym miejscu na parkingu poszczepiennym.

Zaszczepieni kierowcy pojazdów powinni odczekać minimum 20 minut po szczepieniu przed opuszczeniem punktu szczepień. Rekomendowany czas czekania dla pasażerów wynosi minimum 15 minut.    

Pamiętaj, abyś Ty i Twoi pasażerowie mieli zasłonięte usta i nos. 

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19 [pobierz, wydrukuj i wypełnij]

 

Mapa punktów szczepień

Sprawdź gdzie będziesz mógł zaszczepić się przeciwko COVID-19.

 

Jak powstała szczepionka, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić?

Na opracowanie szczepionki przeciwko COVID-19 czekamy od początku epidemii koronawirusa. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy naukowców z całego świata będziemy mogli z niej skorzystać, a co za tym idzie uchronić siebie i innych przed zakażeniem. Jak powstawała szczepionka, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiedzi na te i inne pytania zbieramy w jednym miejscu, a zakładka jest na bieżąco aktualizowana. Pytania są podzielone tematycznie, a interesujące nas sprawy można znaleźć, korzystając z wyszukiwarki.

Reklama