Gdzie na wycieczkę za rządowe pieniądze?

Data publikacji: 17.09.2021 14:29
Autor: Daniel Lenart , Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.09.2021. Michniów. Prezentacja ministerialnego programu „Poznaj Polskę”. Na zdjęciu (po prawej): Dorota Koczwańska-Kalita - naczelnik kieleckiej delegatury IPN

17.09.2021. Michniów. Prezentacja ministerialnego programu „Poznaj Polskę”. Na zdjęciu (po prawej): Dorota Koczwańska-Kalita - naczelnik kieleckiej delegatury IPN
Fot. Anna Kwapisz / Radio Kielce

„Poznaj Polskę” to program ministra edukacji i nauki, które w ten sposób promuje wycieczki szkolne do miejsc ważnych dla historii naszego kraju. Jedną z nich jest Michniów.

Dziś w tamtejszym Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich odbyła się konferencja dla samorządowców oraz dyrektorów szkół z naszego województwa, podczas której przybliżono historię najważniejszych miejsc ujętych w ministerialnym programie.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty liczy, że informacja zostanie przekazana do szkół w gminach naszego regionu, co przełoży się na większa liczbę odwiedzin między innymi w Michniowie.

- To projekt, który pozwala dofinansować edukacyjne wycieczki dla uczniów szkół podstawowych oraz średnich. To są wycieczki jedno, dwu i trzydniowe. Organizatorzy takiej wycieczki mogą liczyć maksymalnie na dofinansowanie do 5 tys. zł i 80 proc. kosztów - informuje kurator.

Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej uważa, że taki program jak „Poznaj Polskę” jest bardzo potrzebny.

- Młodzi ludzie, którzy żyją w warunkach pokoju, nie doznali nigdy głodu, nie doznali agresji nie są w stanie zrozumieć tej ciągłej walki Polaków o niepodległość. W związku z tym my przez pryzmat jednostkowych przypadków musimy im uświadomić co to znaczy wolność, co to znaczy zniewolenie - tłumaczy Dorota Koczwańska-Kalita.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego jest przekonany, że mauzoleum w Michnowie przyciągnie uczniów z całej Polski.

Jarosław Rusiecki, senator Prawa i Sprawiedliwości uważa, że młodzież z całego kraju powinna poznać tragiczną historie niemieckich pacyfikacji polskich wsi podczas II wojny światowej.

- To niezwykle monumentalne mauzoleum powinno być znane, aby wiedzę przekazywać kolejnym pokoleniom. To ważny projekt, który poprzez dotarcie do młodych ludzi ze szkół podstawowych i średnich wzmacnia naszą tożsamość - mówi Jarosław Rusiecki.

Krzysztof Słoń, senator PiS, pozytywnie ocenił inicjatywę Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

- Widać, że zainteresowanie akcją jest duże, bo już od pierwszego dnia aplikowania, czyli 6 września, praktycznie wyczerpał się limit finansowy na ten rok. A mówimy tu o kwocie 15 mln zł. Z całą pewnością pojawią się kolejne edycje, ponieważ nauczyciele, samorządy, ale też uczniowie przejawiają chęć poznawania i zgłębiania historii czy walorów przyrodniczych Polski. W tym takich miejsc jak Michniów, w którym mieści się wyjątkowe muzeum martyrologii i męczeństwa polskiej wsi w czasie II wojny światowej. Nie ukrywam swojego zadowolenia, widząc ilu samorządowców jest zainteresowanych aplikowaniem do kolejnych edycji programu „Poznaj Polskę”. Mam również nadzieję, że wycieczki z całego kraju będą odwiedzać naszą piękną świętokrzyską ziemię. Odkrywając przy okazji jej walory, uroki, ale także miejsca związane z naszą historią - mówił senator. 

Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi podkreśla, że po raz pierwszy Michniów widział w młodości. Wiedza na temat ogromnej tragedii tej miejscowości mocno go poruszyła.

- Poinformowałem już dyrektorów szkół o ministerialnym programie. Myślę, że młodzi ludzie ciągle wiedzą na temat tego miejsca za mało - mówi Andrzej Gąsior.

Wśród miejsc, gdzie ministerstwo dofinansowuje wycieczki szkole są też Wąchock oraz Wykus. Pełną listę obejmującą cały kraj można znaleźć na stronie resortu edukacji i nauki.

Reklama