Gdzie nadal trzeba nosić maseczki ochronne?

Data publikacji: 03.07.2020 12:58
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.07.2020 Kielce. Koronawirus. MPK. Straż miejska sprawdza czy ludzie noszą maseczki

01.07.2020 Kielce. Koronawirus. MPK. Straż miejska sprawdza czy ludzie noszą maseczki
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Coraz więcej osób nie nosi ochronnych maseczek w miejscach, w których obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust.

Iwona Konieczna-Kwinkowska, kierownik Działu Nadzoru Sanitarnego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach przypomina, że noszenie maseczek jest obowiązkowe w miejscach, w których możemy mieć kontakt z drugim człowiekiem.

- Maseczki należy nosić w środkach transportu komunikacji zbiorowej, miejscach ogólnodostępnych, takich jak skwery, zieleńce, drogi, promenady i na terenie nieruchomości wspólnych, chyba, że zachowamy minimum dwumetrowy odstęp od drugiego człowieka. Jeżeli tego odstępu nie jesteśmy w stanie zachować, to obowiązuje nas nakaz zakrywania nosa i ust - wyjaśnia Iwona Konieczna-Kwinkowska. 

Maseczki należy nosić także w zakładach pracy, urzędach, budynkach przeznaczonych na potrzeby szkolnictwa, obiektach handlowych, czy sportowych.

Jak dodaje Iwona Konieczna-Kwinkowska, należy pamiętać o prawidłowym noszeniu maseczki.

- Bardzo ważne jest to, żeby zasłaniać koniecznie nos i usta. Noszenie maseczki na brodzie, czy pod nosem całkowicie mija się z celem. Tu chodzi o stworzenie fizycznej bariery między naszymi drogami oddechowymi, a środowiskiem - dodała Iwona Konieczna-Kwinkowska.

Za nieprzestrzeganie nakazu zasłaniania ust i nosa w miejscach, w których należy to robić grozi kara nawet do 30 tys. zł.

Tagi do tego wpisu
Reklama