Gdzie w Kielcach jest zamek? Podpowiedzą na spacerze

Data publikacji: 23.07.2020 10:45
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Daniel Jabłoński, Jakub Suchenia
Kielce. Wzgórze Zamkowe

Kielce. Wzgórze Zamkowe
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jest ulica Zamkowa, ale zamku w Kielcach nie ma. Czy kiedykolwiek istniał i gdzie mógł się znajdować? Odpowiedź na te pytania można uzyskać podczas spacerów historycznych, organizowanych przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

W trakcie wędrówek po Kielcach, spacerowicze zgłębią tajemnice, które kryją się na pozornie zwyczajnych ulicach. Będą mogli odkryć miejsce, które dało początek miastu. Zmierzą się też z przykrymi historiami, rozgrywającymi się w kieleckich miejscach kaźni.

Jak mówi edukator i przewodnik OMPiO Agnieszka Ziętal, wędrówki będą przygotowane tak, aby zainteresowały każdego, bez względu na wiek.

- Spacery opowiadają o historii Wzgórza Zamkowego, ale także o śladach działalności kieleckich harcerzach - dodaje przewodniczka.

Niezwykle istotnym elementem historii miasta są obiekty związane z II wojną światową i czasem powojennym. Podczas jednej z wędrówek, przewodnicy opowiedzą o miejscach, w których okupanci więzili i katowali polskich patriotów.

- Spacer rozpocznie się od Wzgórza Zamkowego, czyli byłego więzienia Gestapo i komunistycznego UB - zapowiada przewodnik, Artur Szlufik.

Najbliższy spacer odbędzie się 30 lipca. Jego tematem będzie tajemnica kieleckiego zamku. Dlaczego XVII-wieczny Pałac Biskupów Krakowskich można uznać za zamek? Tego dowiedzą się uczestnicy spotkania. Rezerwacja miejsc odbywa się telefonicznie pod numerem 41 367 68 01, albo drogą mailową: sekretariat@zamkowa3.pl.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama