Geopark Świętokrzyski już w kwietniu na światowej liście UNESCO

Data publikacji: 02.04.2021 15:16
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Norbert Orłowicz
Kielce. Centrum Geoedukacji. Geopark

Kielce. Centrum Geoedukacji. Geopark
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

21 kwietnia Geopark Świętokrzyski, czyli Geonatura Kielce, wspólnie z gminami: Chęciny, Morawica, Nowiny i Piekoszów dostanie oficjalnie certyfikat Światowego Geoparku UNESCO. Dyrektor kieleckiej instytucji Mirosław Hejduk mówi, że to już pewne na 99,9 procent.

Geopark stara się o przyznanie certyfikatu od czterech lat. Procedura rozpoczęła się w 2017 roku od przygotowania dokumentów, potem następowały wizyty przedstawicieli UNESCO. Jednym ze wskazań była zmiana nazwy z Geopark Kielce, na Geonatura Kielce. Wynikało to z tego, że do UNESCO wystąpił związek Kielc i ościennych gmin pod nazwą Geopark Świętokrzyski, a na tym samym obszarze nie mogą funkcjonować dwa geoparki.

Na liście Światowych Geoparków UNESCO widnieje 160 miejsc z całego świata, więc to elitarna grupa podkreśla Mirosław Hejduk. Dodaje, że Geonatura Kielce będzie pierwszym całkowicie polskim parkiem z certyfikatem. Certyfikat będzie ważny 4 lata.

- Musimy przez te cztery lata udowodnić, że na ten certyfikat zasłużyliśmy - mówi Mirosław Hejduk.

Planowane jest promowanie obszarów geoparku, udostępnianie i zagospodarowywanie ich, nawiązywanie współpracy z różnymi instytucjami naukowymi i edukacyjnymi, z organizacjami pozarządowymi oraz mediami. Jest również pomysł zorganizowania festiwalu naukowego z „National Geographic”.

- Niestety może to opóźnić trwająca pandemia - mówi dyrektor.

Tagi do tego wpisu
Reklama