Gerard, znak rozpoznawczy Bałtowa, trafi w nowe miejsce

Data publikacji: 26.05.2021 16:47
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.05.2021. Bałtów. Allozaur Gerard

26.05.2021. Bałtów. Allozaur Gerard
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Ma kilkanaście metrów wysokości i długości, dziesiątki ostrych kłów i ogromne szpony. Gdyby był żywy wzbudziłby niemały strach i popłoch. Tymczasem w Bałtowie jest lubiany, kojarzy się z rozwojem gminy.

Mowa o Gerardzie, modelu allozaura, którego dotychczasowe miejsce w rowie w pobliżu urzędu gminy sprawia, że był samotny - tak twierdzi wójt Bałtowa Hubert Żądło.

Włodarz gminy chce go przenieść bliżej centrum miejscowości, na skwerek tuż przy drodze wojewódzkiej. Ma obserwować wszystkich odwiedzających, a przy okazji odnowić oblicze od dawna zaniedbanego zaułka. Gerard ma być osobliwą formą witacza, który pokaże, że w Bałtowie nawet dinozaury dobrze się czują.

- Na skwerku obok ronda będzie odpowiednie miejsce. Nie będzie czuł się tak samotnie, bo będzie w centrum miejscowości. Wszyscy będą zwracać na niego uwagę - mówi samorządowiec.

26.05.2021. Bałtów. Skwer, gdzie ma stanąć GerardFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jak zapewnia wójt, nikt w dinozaura nie będzie rzucał kamieniami, aby go upolować. To cywilizowana gmina.

Gerard jest kawalerem, raczej w nowym miejscu nie uwije gniazda z żadną partnerką. Będzie natomiast do dyspozycji turystów, którzy będą mogli w pełni korzystać z odnowionego skwerku.

Allozaur jest zżyty z mieszkańcami, często im towarzyszy w różnych sytuacjach. Dziś jedna z mieszkanek czekała w jego towarzystwie na znajomego. Przyznaje, że to miłe towarzystwo. Mieszkańcy zdążyli się przyzwyczaić do ogromnego dinozaura, który cały czas prezentuje szereg, ostrych jak nóż, zębisk.

- Myślę, że nie będzie mu przeszkadzać miejsce pod tymi skałami na skwerku. Jeszcze jak zrobią tam ławeczki i wiatę to na pewno będzie mu tam dobrze - twierdzi mieszkanka.

Gerard to pierwszy dinozaur jaki pojawił się w Bałtowie. Nawiązuje do odkrycia śladu tych zwierząt na terenie gminy. Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt” Katarzyna Borowska przypomina, że od tego momentu mija 20 lat.

26.05.2021. Bałtów. Allozaur GerardFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- W Bałtowie znajduje się miejsce nazwane Czarcią Stopką i autentyczność tropu dinozaura potwierdził tam dr Gerard Gierliński. To zapoczątkowało dalsze badania i dalsze odkrycia w wąwozie Żydowski Jar czy przy budynku poczty w Bałtowie - informuje prezes „Bałta”.

Model Gerarda sfinansowali mieszkańcy gminy Bałtów. W tym celu organizowana była społeczna zbiórka. Miejsce bytowania dinozaur zmieni prawdopodobnie do końca wakacji.

Reklama