Gigantyczne zmiany w ostrowieckim kinie

Data publikacji: 21.09.2020 15:01
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.09.2020. Ostrowiec Świętokrzyski. Kino Etiuda

21.09.2020. Ostrowiec Świętokrzyski. Kino Etiuda
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Budynek dawnego Zakładowego Domu Kultury w Ostrowcu powstanie niemal od nowa. Dziś rozpoczął się jego całkowity remont. Z uwagi na to, że budynek przy Alei 3 Maja wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków, pozwolenie na planowane prace musiał wyrazić konserwator zabytków.

Jak informuje Dominik Smoliński, zastępca prezydenta miasta, na pierwszym i drugim piętrze powstanie multimedialne Centrum Tradycji Hutnictwa, o które wiele osób związanych z hutą zabiegało.

- Szereg połączonych ze sobą tematycznie pomieszczeń i wystaw nawiązujących do tradycji hutnictwa. Począwszy od starożytności aż do chwili obecnej. Będzie wzbogacone o elementy ostrowieckie, ściśle związane z hutnictwem dzisiejszym - mówi Dominik Smoliński.

Pojawią się także nawiązania do Krzemionek i pieców dymarskich, które znaleziono m.in. na wzgórzu, gdzie dziś stoi kolegiata św. Michała.

Przebudowane zostaną pomieszczenia kina, wykonana zostanie termomodernizacja, remont przejdą klatki schodowe, pojawią się windy, zmodernizowane zostaną wszystkie instalacje, oświetlenie, a także pojawi się fotowoltaika i kolektory słoneczne.

Jak przyznaje Jacek Kowalczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, które budynkiem zarządza, będzie wiele wyburzeń, jednak powierzchnia np. sceny w kinie Etiuda się zwiększy, co pozwoli na organizowanie koncertów filharmonicznych, odbudowana zostanie przybudówka za kinem.

- Ta część dobudowana będzie duża, znajdzie się za aktualnym kinem. Po remoncie będziemy mogli organizować większe wydarzenia teatralne, zresztą już rozmawiamy o tym z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, by mieli tam swoją scenę - mówi Jacek Kowalczyk.

Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków, zachowana zostanie elewacja z początków lat 50. Pozostaną także płaskorzeźby, które zdobią południową ścianę. Prezentowane są tam takie postaci, jak m.in. Stanisław Moniuszko czy Mikołaj Kopernik.

W czasie wyprowadzki w budynku znaleziono wiele sprzętów należących do kina, ale także ozdoby, które przygotowywano z okazji pochodów pierwszomajowych, bo w czasach PRL swoją siedzibę w tym budynku miał Komitet Miejski PZPR. Znaleziono m.in. utrwalone postacie Stalina, Lenina i Bieruta. Z kolei prawie 70-letnie projektory kinowe zostały zdemontowane, zostaną złożone po zakończeniu remontu i wyeksponowane na froncie budynku.

Historia obiektu sięga lat przedwojennych, jednak do użytku został oddany dopiero w latach 50. XX wieku. Powstał dzięki składkom pracowników huty. Inwestycja kosztować będzie 21 mln zł. Gotowa będzie za dwa lata.

Podobne wiadomości
Reklama