Gmina Ćmielów zaopiekuje się seniorami

Data publikacji: 08.08.2020 17:08
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.08.2020. Ćmielów. Budynek po dawnym gimnazjum i liceum

08.08.2020. Ćmielów. Budynek po dawnym gimnazjum i liceum
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Budynek, który do niedawna służył uczniom gimnazjum w Ćmielowie, już niedługo będzie dostosowany do potrzeb seniorów. Gmina z rządowych pieniędzy pozyskała 380 tys. zł na utworzenie Klubu Seniora oraz dziennego domu pomocy. Ze swojego budżetu dołoży niecałe 130 tys. zł.

Jak mówi burmistrz Ćmielowa Joanna Suska, zadbanie o seniorów to jedna z obietnic wyborczych, którą teraz realizuje. Podkreśla, że chce integrować też tę grupę społeczną. Jak podkreśla, samorząd z własnych dochodów nie mógłby wygenerować kwoty, potrzebnej do stworzenia tych dwóch placówek.

- Zanim złożyliśmy wniosek zrobiliśmy rozeznanie rynku i zapotrzebowania. Okazało się, że tych potrzeb w naszej gminie jest dużo, dlatego Klub Seniora będzie służył 30 osobom, możliwe, że w przyszłości poszerzymy tę liczbę - mówi Joanna Suska.

Jak dodaje burmistrz, seniorzy będą mogli liczyć na pomoc w zrobieniu prania, ugotowania obiadu, czy umyciu się. Wiele starszych osób z powodu niedołężności nie jest w stanie wykonać wielu codziennych czynności.

- Dzienny dom to liczba do 15 osób i czas pobytu to od 7 do 15, więc można powiedzieć, że to takie duże przedszkole dla ludzi w wieku 60 plus - mówi Joanna Suska. Podkreśla, że ta placówka będzie istotna dla tych rodzin, które muszą zostawiać seniora samego w domu. A chwila nieuwagi wystarczy, aby doszło do nieszczęścia.

Budynek po byłej szkole jest bardzo duży w związku z tym gmina musi wykonać szereg prac renowacyjnych, aby przystosować miejsce dla najstarszych.

Klub Seniora będzie zajmował powierzchnię 285 metrów kwadratowych, dla dziennego domu zagospodarowane zostanie ponad 500 metrów kwadratowych. Sale lekcyjne zamienią się w miejsca, gdzie prowadzone będą m.in. ćwiczenia, zajęcia czy rehabilitacja.

Obie placówki rozpoczną pracę od początku 2021 roku.

08.08.2020. Ćmielów. Budynek po dawnym gimnazjum i liceumFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Reklama