Gmina Kunów rozpoczyna budowę kanalizacji w Janiku

Data publikacji: 29.09.2020 16:58
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.09.2020. Janik. Pierwsze wbicie łopaty pod budowę kanalizacji

29.09.2020. Janik. Pierwsze wbicie łopaty pod budowę kanalizacji
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Janik w gminie Kunów doczeka się kanalizacji. Symboliczną łopatę pod budowę wbili mieszkańcy tej miejscowości razem z burmistrzem, radnymi i wykonawcą. Pierwszy etap tej inwestycji ma się zakończyć w drugiej połowie przyszłego roku.

Jak informuje burmistrz Kunowa Lech Łodej, w Janiku skanalizowana jest tylko ulica Wspólna. Nowa inwestycja zakłada podłączenie kolejnych 1200 osób, które zamieszkują ulice: Ostrowiecką, Szkolną i Okrężną w Janiku oraz ulicę Grabowiecką w Kunowie.

- Wszystkie ścieki wyprodukowane na terenie gminy będą przesyłane do naszej nowoczesnej oczyszczalni, która oddziela mikroplastiki, a także antybiotyki. To najbardziej nowoczesna konstrukcja w okolicy - mówi Lech Łodej.

Radny z Janika Cezary Szwajda mówi, że dzięki inwestycji jego gospodarstwo także zostanie podłączone do kanalizacji, ale dopiero w drugim etapie prowadzenia inwestycji, czyli za dwa lata.

- To jest najbardziej potrzebna inwestycja dla Janika, choć ulicę Wspólną mamy już skanalizowaną. Pozostałe ulice jednak nie są i bardzo o to zabiegaliśmy - mówi Cezary Szwajda.

W tej chwili gmina Kunów skanalizowana jest w 50 procentach. Łączny koszt inwestycji to 7,2 mln złotych, z czego 5 mln złotych to dofinansowanie pochodzące ze środków unijnych. Na wkład własny gmina ma zabezpieczone obligacje.

29.09.2020. Janik. Pierwsze wbicie łopaty pod budowę kanalizacjiFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Reklama