Gmina Pawłów pięknieje dzięki rządowemu dofinansowaniu

Data publikacji: 25.03.2021 13:02
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.03.2021. Bostów. Konferencja poseł Agaty Wojtyszek. Na zdjęciu (od lewej): Agata Wojtyszek - poseł PiS, Marek Wojtas - wójt Pawłowa, Leszek Kosiarski - radny i Konrad Kosiarski - sołtys Nieczulic

25.03.2021. Bostów. Konferencja poseł Agaty Wojtyszek. Na zdjęciu (od lewej): Agata Wojtyszek - poseł PiS, Marek Wojtas - wójt Pawłowa, Leszek Kosiarski - radny i Konrad Kosiarski - sołtys Nieczulic
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Sala gimnastyczna, ośrodek zdrowia, czy kanalizacja - to przykłady zmian w gminie Pawłów, które są możliwe dzięki rządowym dotacjom.

- Każde sołectwo odczuwa pozytywne zmiany - podkreślała poseł Agata Wojtyszek, przypominając np. remonty dróg, budynków użyteczności publicznej, czy pomoc dla strażaków ochotników.

Jak przypomniała poseł Agata Wojtyszek, duże pieniądze popłynęły do gminy z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Z pierwszego rozdania za 2,7 mln zł zrealizowano kilkanaście inwestycji m.in. oświetlenie w kilku wsiach, utwardzenie dróg i poboczy, przebudowa budynku ośrodka kultury w Nieczulicach. W drugim naborze pieniądze zostały przeznaczone na adaptację budynku szkoły w Bostowie na potrzeby ośrodka zdrowia oraz przebudowę budynku urzędu gminy. Było to 1,5 mln zł. Kolejny wniosek do FIL opiewa na 2,5 mln zł.

- Ogłoszenie wyników będzie w przyszłym tygodniu i jest duża szansa na to, że Pawłów te środki pozyska - mówiła poseł Agata Wojtyszek.

Jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji będzie przebudowa starej szkoły w Bostowie na ośrodek zdrowia i placówkę kulturalną - poinformował wójt Pawłowa Marek Wojtas.

- Szkoła, ze względu na małą liczbę dzieci została zlikwidowana, ale budynku nie sprzedaliśmy.

Na parterze powstanie ośrodek zdrowia, będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, z punktem diagnostyki laboratoryjnej, gabinetem USG i punktem aptecznym. Na piętrze będzie się mieścił kolejny punkt szlaku benedyktyńskiego, realizowanego przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich.

Dzięki rządowej dotacji z Ministerstwa Sportu w wysokości ponad milion złotych trwa budowa sali gimnastycznej w Godowie. Z kolei za prawie 50 tys. zł wyremontowany zostanie dach na kościele pw. Świętej Małgorzaty w Chybicach. Inne inwestycje to zakup sprzętu nagłaśniającego dla Gminnego Ośrodka Kultury oraz budowa kanalizacji w kolejnych miejscowościach, to możliwe jest dzięki współpracy z WFOŚ.

Mieszkańcy gminy starają się o pieniądze z programu Czyste Powietrze, na termomodernizację domów, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej w gminie przeznaczono 2,2 mln zł.

Z dotacji skorzystali też strażacy, w Nieczulicach za 12 tys. zł przeprowadzono remont strażnicy, a z programu Mały Strażak skorzystało cztery jednostki działające na terenie gminy.

Reklama