Gminy nie chcą pieniędzy na usuwanie dzikich wysypisk

Data publikacji: 29.07.2021 12:27
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.07.2021. Kielce. Podsumowanie konkursu „Czyste Świętokrzyskie”. Prace konkursowe

29.07.2021. Kielce. Podsumowanie konkursu „Czyste Świętokrzyskie”. Prace konkursowe
Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Tylko 28 ze 102 świętokrzyskich gmin wzięło udział w konkursie „Czyste Świętokrzyskie”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Wszystkie otrzymały po 4,8 tys. zł na likwidację dzikich wysypisk śmieci.

Aby wziąć udział w konkursie, należało przygotować pracę związaną z ochroną środowiska. W działania były zaangażowane szkoły, które także otrzymały po 4 tys. zł.

Ryszard Gliwiński, prezes funduszu w Kielcach ubolewa nad faktem, że tak mało podmiotów zgłosiło się do udziału w rywalizacji.

- Sądziliśmy, że zaangażują się wszystkie gminy, ale niestety tak się nie stało. Moi pracownicy wielokrotnie kontaktowali się z osobami zajmującymi się środowiskiem w gminach. Mimo wszystko i tak jest to sukces, ponieważ dzięki tym pieniądzom około 300 ton odpadów zniknie z naszego województwa - podkreśla prezes.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz przyznaje, że miał nadzieje, iż oddźwięk ze strony gmin będzie zdecydowanie większy.

- Pytanie brzmi „co zawiodło?”. Czy promocja programu? Nie sądzę, dlatego że wiem, że prezes Ryszard Gliwiński osobiście się w to angażował. Angażował się także kurator. Pytanie w drugą stronę „Dlaczego gminy i szkoły nie wzięły udziału?”. Można zasłaniać się koronawirusem oraz licznymi zadaniami, a może było to lenistwo? - zastanawia się wojewoda.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, próbując zrozumieć, dlaczego tak mało podmiotów wzięło udział w konkursie, twierdzi, że odbywał się on w czasie epidemii, gdy nauka w większości szkół odbywała się w sposób zdalny. Przez to kontakt był utrudniony.

- Po drugie był to pilotaż i pierwszy tego rodzaju konkurs. Myślę, że stąd nienajlepsza frekwencja. Mam nadzieje, że jeżeli będzie on kontynuowany, w przyszłości będzie lepiej - mówi.

Waldemar Wach, zastępca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska dodaje, że reprezentowana przez niego instytucja z wielkim podziwem patrzyła na tę inicjatywę.

- Od lat znany jest problem dzikich wysypisk na terenie praktycznie wszystkich gmin. Mimo zmian w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi śmieci nadal trafiają w niepożądane miejsca - zaznacza.

Obecnie w bazie WIOŚ-u jest ponad 700 miejsc nielegalnych wysypisk.

Senator Krzysztof Słoń z PiS podziękował wszystkim przedstawicielom gmin, które wzięły udział w konkursie.

- Kropla drąży skałę nie siłą, a częstością uderzeń. Trzeba nie ustawać i ją drążyć. To skała kilkudziesięcioletnich mentalnych naleciałości. Niestety, lata komunizmu dokonały spustoszenia w naszej mentalności. Nie traktujemy środowiska, czegoś, co wspólne jako coś, za co jesteśmy i powinniśmy być odpowiedzialni - mówi parlamentarzysta.

Łączna pula nagród dla szkół to 112 tys. zł.

Reklama