Gminy oszczędzają na oświetleniu. Które i w jaki sposób? [RAPORT]

Data publikacji: 30.09.2020 12:11
Autor: Robert Szumielewicz , Iwona Murawska , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Monika Miller , Michał Kita , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda , Dorota Klusek , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Radio Kielce

Większość świętokrzyskich gmin nie oszczędza na oświetleniu ulicznym wyłączając latarnie. W wielu miejscowościach mniejsze rachunki za prąd są natomiast dzięki automatyzacji i wymianie oświetlenia na LED-owe.

KIELCE I POWIAT KIELECKI

KIELCE

W Kielcach nie będzie oszczędności, których efektem byłoby wyłączanie lamp ulicznych. Oświetlenie włącza i wyłącza się automatycznie o wschodzie i zachodzie słońca. Regulują to każdego dnia zegary astronomiczne, które są także dostosowane do zmiany czasu z letniego na zimowy. - Nie jest potrzebna żadna ingerencja techników, aby oświetlenie przestawiać - mówi Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg.

Na terenie Kielc znajduje się 17 tysięcy latarni, z czego około 35 procent stanowi energooszczędne oświetlenie LED-owe.

 

CHĘCINY

Nocnego wyłączenia lamp ulicznych nie stosuje gmina Chęciny. Jak informuje burmistrz Robert Jaworski jest to efekt sukcesywnej modernizacji i wymiany oświetlenia na LED-owe.  Obecnie  dostęp do energooszczędnych  latarni na ternie gminy  jest zapewniony w 80 procentach.

 

CHMIELNIK

Gmina Chmielnik wykonała kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego. Jak informuje Burmistrz Paweł Wójcik  wszystkie lampy na terenie gminy  to energooszczędne oświetlenie LED-owe. -  Latarnie są sterowane za pomocą aplikacji komputerowej, dzięki czemu  dostosowują poziom natężenia światła w zależności od warunków zewnętrznych.  Dzięki czemu na ternie całej gminy nie ma konieczności nocnego wyłączania lamp - informuje.

 

BIELINY

W gminie Bieliny system oświetlenia ulicznego został zmodernizowany. Prace zakończyły się na początku tego roku. Wszystkie lampy wymienione zostały na LED-owe i wszystkie zapalają się w tym samym czasie, czyli o zmroku, a gasną o świcie. Jak informuje Sławomir Kopacz, wójt Bielin, są miesiące w których oszczędności sięgają nawet 50 procent. Ponadto na terenie gminy zainstalowany został tzw. inteligentny system oświetlenia, co oznacza, że w czasie kiedy jest małe natężenie ruchu ulicznego lampy świecą mniej intensywnie.

 

BODZENTYN

Bez zakłóceń w ciągu nocy  lampy święcą na ternie gminy Bodzentyn. Jak mówi burmistrz Dariusz Skiba z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców na ternie gminy nie zdecydowano się na nocne wygaszanie latarni. Jak zaznacza, do końca roku około 25 procent lamp na terenie gminy zostanie wymienionych na oświetlenie energooszczędne.

 

GÓRNO

W gminie Górno lampy uliczne świecą od zmroku do świtu. Wójt Przemysław Łysak informuje, że w tym roku zostało wymienionych około 1500 starych lamp na nowe, LED-owe. - Dzięki temu działaniu będą oszczędności. Ponadto są one znacznie lepsze dla środowiska - zauważa. Koszt inwestycji to około 5 mln zł. 85 proc. stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Funduszu Operacyjnego.

 

ŁAGÓW

Gmina Łagów w najbliższych tygodniach zamierza ogłosić przetarg na wymianę wszystkich latarni na LED-owe. Teraz na terenie gminy jest ich 236, a po wymianie będzie to już 1347. Na ten cel z funduszy unijnych pozyskała 2 mln zł. Nowe oświetlenie będzie podłączone do tzw. inteligentnego systemu, to oznacza, że o zmroku i nad ranem lampy będą świeciły maksymalnym natężeniem, a w środku nocy w 30 procentach swojej wydajności.

 

ŁOPUSZNO

- Lampy uliczne w gminie Łopuszno zapalają się wieczorem, ale są wyłączone od godziny 4.00 do 0.00 - informuje wójt Irena Marcisz. Dzięki temu gmina oszczędza około 30 tys. zł w ciągu roku. Wójt dodaje, że w trakcie realizacji jest inwestycja dotycząca wymiany starych lamp na nowe LED-owe. 2 tysiące latarni powinno zostać wymienionych w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

 

MASŁÓW

W 2017 roku w gminie Masłów oświetlenie zostało wymienione na LED-owe. Koszt inwestycji to 2 mln 340 tys. zł. Większość pieniędzy pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego. Gmina dołożyła 350 tys. zł. - Dzięki wymianie lamp ulicznych w znaczący sposób zmniejszyły się opłaty - zauważa wójt Tomasz Lato. - Latarnie zapalają się zgodzie z zamontowanymi czujnikami czasowymi światła, zależnymi od czasu trwania godzin nocnych - dodaje. Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, nie zdecydowano się na wyłączanie oświetlenia na noc. 

 

MIEDZIANA GÓRA

W gminie Miedziana Góra na początku 2019 roku zostało wymienionych 1400 lamp ulicznych.  Wójt Damian Sławski informuje, że latarnie mają zamontowany zegar, który uruchamia je 20 minut po zachodzie słońca i wyłącza 20 minut przed wschodem. Świecą całą noc, ale po godzinie 22 zmniejsza się ich intensywność o 30 procent.

 

MNIÓW

- W gminie Mniów trwa przygotowanie do odbioru końcowego inwestycji związanej z wymianą starych lamp na nowe LED-owe - informuje wójt Piotr Wilczak. - Jeżeli gdzieś będzie ciemno to tylko przez chwilę, ponieważ trwają ostatnie prace - zauważa. Inwestycja kosztowała 2 mln 700 tys. zł. 85 proc. stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Łącznie wymieniono około tysiąca lamp ulicznych. Latarnie będą włączone całą noc.

 

NOWA SŁUPIA

Oświetlenie w gminie Nowa Słupia włączane jest o godzinie 20, a wyłączane o godzinie 5. Po zmianie czasu na zimowy lampy będą włączane dwie godziny wcześniej. - Władze Nowej Słupi nie zamierzają oszczędzać na oświetleniu ulicznym i nie będą wyłączać latarni w określonych godzinach - informuje Andrzej Gąsior, burmistrz miasta.

Na terenie Miasta i Gminy Nowa Słupia znajduje się około 1700 lamp. 10 procent z nich stanowi oświetlenie typu LED. W przyszłym roku władze samorządowe zamierzają wymienić wszystkie pozostałe lampy na energooszczędne.

 

NOWINY

Według informacji zamieszczonej na stronie Urzędu Gminy Sitkówka-Nowiny w ciągu najbliższych dwóch lat zostanie zmodernizowane oświetlenie uliczne. W lipcu tego roku zawarto umowę na realizację trzeciego etapu inwestycji. Firma Energotech wymieni 342 oprawy oświetleniowe ze starych opraw sodowych i halogenowych na oprawy LED. Ciekawostką jest, że w ramach zadania trzy latarnie będą hybrydowe, z panelem fotowoltaicznym i turbiną wiatrową. W ostatnim czasie gmina uzyskała również dofinansowanie na realizację czwartego etapu modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie gminy. Zadanie będzie realizowane do końca 2022 roku. Zmodernizowanych zostanie 567 źródeł oświetlenia ulicznego. Na każdym etapie realizacji do oświetlenia ulic użyte zostaną oprawy wykonane w technologii LED emitujące oświetlenie ciepłe, świecące światłem rozproszonym, nieolśniewające mieszkańców posesji. Dla dodatkowych oszczędności uwzględniono redukcję mocy opraw w godz. 23-4. Projekt ujednolici system oświetlenia w gminie. Łączna wartość modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy wyniesie 4 mln zł, a ponad 2,4 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

 

MORAWICA

Wyłączanie lamp w ustalonych godzinach nocnych nie jest planowane w gminie Morawica. Oświetlenie włącza i wyłącza się automatycznie o zachodzie i wschodzie słońca. Jak informuje Marian Buras, burmistrz Morawicy, na terenie gminy oświetlenie jest już w 80 procentach LED-owe, a w całości oświetlenie energooszczędne będzie w ciągu najbliższego roku. Podobnie, jak w gminie Bieliny, także na terenie gminy Morawica zastosowano tzw. ściemniacze, co oznacza, że w czasie małego ruchu ulicznego w nocy lampy świecą w mniejszym natężeniu, a konkretnie mniej o 40 proc.

 

PIEKOSZÓW

W gminie Piekoszów w 2018 roku wymieniono stare lampy na nowoczesne LED-owe. Wójt Zbigniew Piątek zaznacza, że inwestycja kosztowała około 3 mln 500 tys. - Dostaliśmy 85 proc. dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki temu światła włączone są całą noc. To wpływa na bezpieczeństwo na drogach - zaznacza.

 

PIERZCHNICA

W gminie Pierzchnica lampy uliczne świecą się od zmroku do świtu, nie jest planowane wyłączanie oświetlenia ulicznego w nocy. Na terenie gminy część lamp jest już LED-owych, pozostałe także będą wymienione na energooszczędne. Gmina złożyła już stosowny wniosek do Funduszu Inwestycji Lokalnej.

 

RAKÓW

We wtorek zostało odebrane zmodernizowane oświetlenie uliczne na terenie gminy, z systemem inteligentnego sterowania. W związku z tym mieszkańcy mogą cieszyć się z tego, że latarnie świecą się przez całą noc. Przy starym oświetleniu w nocy, na kilka godzin, światło było wyłączane. Koszt wymiany lamp wynosił ponad 2,3 mln zł, z czego 85 procent pochodziło z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

 

STRAWCZYN

W 2018 roku w gminie Strawczyn zakończyła się wymiana oświetlenia na nowoczesne, LED-owe. Modernizacja kosztowała 4,6 mln zł. Samorząd otrzymał na ten cel aż 85 proc. wsparcia zewnętrznego, pochodzącego z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2014-2020, które wyniosło 3,9 mln zł. Lampy świecą przez całą noc, zmieniają się godziny włączania i wyłączania, w zależności od godziny wschodu i zachodu słońca.

 

ZAGNAŃSK

Od pięciu lat trwa wymiana oświetlenia na nowe. Właśnie odbywa się trzeci etap działań i po ich zakończeniu już w całej gminie będą nowe, LED-owe lampy. Emitują światło przez całą noc, ale w zależności od pory roku, są włączane i wyłączane o innych godzinach. Lampy, które pojawiły się w drugim i będą w trzecim etapie, będą sterowane inteligentnie, z regulowanym natężeniem światła. Wymiana oświetlenia odbywa się przy dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. W gminie nie tylko jest modernizowane istniejące oświetlenie, ale także pojawia się konieczność wyprojektowania i wybudowania nowego, jak na przykład przy nowej ścieżce pieszo-rowerowej, która powstała wzdłuż drogi wojewódzkiej.

 

BUSKO-ZDRÓJ

Na terenie gminy Busko-Zdrój oświetlenie uliczne funkcjonuje cały rok bez podziału na sezony. Jak informuje Anna Przyborowska-Ryś z urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój oświetlenie sterowane jest zegarami astronomicznymi, a to oznacza, że załącza się automatycznie o zmroku i pracuje całą noc, do świtu. W 2015 roku na terenie gminy zakończono kompleksową modernizację oświetlenia. Michał Maroński, zastępca burmistrza, zaznacza, że wówczas wymienione zostały wszystkie oprawy oświetleniowe (ok. 5 tys.) na nowoczesne oprawy  typu LED z wbudowanym automatycznym obniżaniem mocy w określonych godzinach nocnych, co pozwoliło na optymalizację pracy całego układu. Dlatego, jak dodaje zastępca burmistrza, nie przewiduje się zmian w funkcjonowaniu oświetlenia ulicznego na terenie gminy Busko-Zdrój w stosunku do lat poprzednich. Ze względów bezpieczeństwa oświetlenie nie było i nie będzie wyłączane. Ponadto dokonywana przez samorząd rozbudowa istniejących sieci oświetleniowych bazuje również na technologii LED.

 

KAZIMIERZA WIELKA

Na terenie gminy Kazimierza Wielka przeprowadzono modernizację oświetlenia ulicznego. Polegała ona na wymianie przestarzałych energochłonnych opraw rtęciowych i sodowych na nowoczesne energooszczędne oprawy typu LED (2 321 szt.), budowie 8 lamp solarno-hybrydowych w miejscach, które nie posiadają zasilania linii energetycznej, a stanowią miejsca często uczęszczane przez mieszkańców tj. przystanki autobusowe, a także montażu sterowników w lampach w obrębie Kazimierzy Wielkiej i dróg wojewódzkich oraz wymianie słupów.

Anna Kowalska z Urzędu Miasta i Gminy Kazimierza Wielka informuje, że z uwagi na trudną sytuację finansową sezon jesienno-zimowy pracy oświetlenia drogowego na terenie gminy Kazimierza Wielka zostanie ustawiony w następujący sposób: do północy oświetlenie uliczne oświetla wszystkie uliczne, zaś po północy, do godz. 4 jest przerwa nocna i oświetlenie nie świeci. Następnie o godz. 4 po przerwie nocnej lampy zapalają się. Wyjątek stanowią lampy przy drodze wojewódzkiej w obrębie Kazimierzy Wielkiej, gdzie oświetlenie drogowe świeci przez całą noc. Docelowo godziny świecenia będą zmienione i dostosowywane do potrzeb mieszkańców m.in. poprzez wbudowane sterowniki w lampach, gdzie oświetlenie będzie mogło świecić przez całą noc.

 

POWIAT JĘDRZEJOWSKI

JĘDRZEJÓW

Na terenie gminy Jędrzejów nie ogranicza się świecenia lamp. W dużej części miasta zamontowane są lampy zmierzchowe z automatycznym  systemem sterowaniem, które w zależności od pory roku, wydłużającego lub skracającego się dnia, odpowiednio włączają lampy. Jak mówi burmistrz Marcin Piszczek do tej pory nie brakowało głosów, aby zastanowić się nad oszczędnościami i ograniczeniem czasu świecenia  jednak na dziś nie podjęto takiej decyzji. Sukcesywnie gmina wymienia lampy na LED-owe, energooszczędne. Gmina rocznie za prąd płaci około 1 mln 200 tys. zł rocznie (w tym jest również oświetlenie obiektów należących do gminy Jędrzejów).

 

NAGŁOWICE

Na terenie gminy Nagłowice trwa modernizacja oświetlenia ulicznego. W sumie wymienionych zostanie 860 starych lamp oraz dowieszone zastaną dodatkowo 92 nowe lampy w tym około 30 przy drodze krajowej przebiegającej przez Nagłowice, Ślęcin i Zdanowice. Ponadto dostawione będą też dwie lampy solarne. Jak informuje wójt gminy Jacek Lato, inwestycja ma nie tylko zmniejszyć koszty oświetlenia, ale przede wszystkim wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców gminy. Obecnie dla oszczędności oświetlenie jest wyłączane przed północą. Jak dodaje wójt są plany, aby po wymianie lamp na energooszczędne świeciły się przez całą noc. Jedynie w godzinach od 0-4 lampy maja pracować ze mniejszą mocą.

 

SOBKÓW

Około 250 tys. zł w skali roku będzie mogła zaoszczędzić gmina Sobków na wymianie oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy. Modernizacja ma rozpocząć się w przyszłym roku. 22 września wójt gminy Tomasz Chaja podpisał umowę na dofinansowanie inwestycji z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim. Jak informuje wójt w planach jest zamontowanie 929 nowoczesnych, energooszczędnych lamp LED-owych, które zastąpią przestarzałe oprawy o dużej mocy. Ponadto przy stadionie w Sobkowie zamontowane będą dwie lampy, które będą korzystały z odnawialnych źródeł energii. Oświetlenie wymienione zostanie w samym Sobkowie oraz na terenie całej gminy, czyli w 25 sołectwach. - Modernizacja oświetlenia oznacza nie tylko oszczędności dla budżetu gminy, ale również poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i osób przyjezdnych. - Z audytu, jaki został przeprowadzony na potrzeby wniosku o dofinansowanie, wynika, że oszczędności w stosunku do obecnych opłat za uliczne oświetlenie mogą wynieść 70 proc. rocznie, czyli około 250 tys. zł. Ponadto, modernizacja oświetlenia spowoduje redukcję dwutlenku węgla, co przekładając na finanse ma przynieść kolejne oszczędności w kwocie 50 tys. zł. - Po modernizacji oświetlenia drogi gminne i powiatowe na terenie gminy Sobków będą lepiej doświetlone - podkreślił włodarz gminy. - Obecnie dla oszczędności na terenie gminy oświetlenie świeci się od zmierzchu do godz. 24 i ponownie zapala się od godz. 4 i świeci się  do świtu. Są plany, aby po modernizacji oświetlenia w porze nocnej, kiedy obecnie oświetlenie jest wyłączane, świeciło się w minimalnej mocy. To poprawi bezpieczeństwo, a koszty i tak powinny być dużo mniejsze - podkreśla wójt Chaja. W tym roku gmina zamierza  ogłosić przetarg na modernizację oświetlenia. Realizacja inwestycji planowana jest już w roku przyszłym.

 

WODZISŁAW 

Gmina Wodzisław otrzymała prawie 3,4 mln zł unijnego dofinansowania na kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego. Lampy sodowe i rtęciowe zostaną zastąpione nowoczesnymi, oszczędnymi oprawami LED zmniejszającymi zapotrzebowanie energetyczne oraz redukującymi emisję gazów cieplarnianych do powietrza. Wymiana oświetlenia ulicznego obejmie 1774 lamp oświetleniowych na terenie 34 miejscowości gminy Wodzisław. Jak informuje Dominik Łukasik, wójt gminy Wodzisław, po modernizacji zużycie energii ma zmniejszyć się o 43 procent, co oznacza, że opłaty za anergię elektryczną zmniejszą się od 80 do 100 tys. zł rocznie. Emisja dwutlenku węgla ma być zredukowana o pond 170 ton rocznie. Inwestycja powinna się rozpocząć wiosną przyszłego roku. Obecnie dla oszczędności na terenie gminy oświetlenie jest wyłączane w godz. 23-6. Są plany, aby po modernizacji lampy świeciły się również się w tych godzinach.

 

POWIAT KONECKI

KOŃSKIE

Oświetlenie uliczne w powiecie koneckim jest zmierzchowe lub czasowe. Lampy zapalają się automatycznie kiedy na zewnątrz zapada zmierzch, 20 minut po zachodzie słońca. Ustawieniem zegarów zajmują się zewnętrzne firmy konserwatorskie. Jak informuje Marcin Zieliński, wiceburmistrz Końskich, nie ma obecnie w planach wyłączenia części latarni na noc. Próba rezygnacji z części oświetlenia nocnego była podejmowana w latach ubiegłych - w Sielpi, poza sezonem. Wyłączano np. oświetlenie molo. W związku z tym, że obecnie część przedsiębiorców założyła prywatny monitoring w celu ochrony mienia brak oświetlenia uniemożliwia właściwe działanie kamer.

 

RADOSZYCE

W gminie Radoszyce nie jest planowane szukanie oszczędności poprzez wyłączanie oświetlenia. 10 lat temu zastosowano takie rozwiązanie w mniejszych miejscowościach przy drogach gminnych, co spotkało się z dużym sprzeciwem mieszkańców, którzy wyruszali do pracy przed godziną 5.30 i obawiali się o swoje bezpieczeństwo.

 

PIŃCZÓW

Oświetlenie w gminie Pińczów zostało wymienione na nowoczesne typu LED. Tylko niewielka część jest jeszcze starego typu. Jak mówi Paweł Poros z urzędu miejskiego w Pińczowie, lampy w okresie zimowym będą świecić tak samo, jak w letnim. Dzięki poczynionym oszczędnościom energii elektrycznej uliczne lampy nie będą gasły o północy, tak jak było dotychczas, ale będą oświetlały drogi przez całą noc.

Ekologiczne i oszczędne lampy ledowe oświetlają nie tylko Pińczów, ale także wszystkie pozostałe miejscowości w gminie. Nowoczesne oprawy pojawiły się w  Aleksandrowie, Bogucicach Pierwszych, Bogucicach Drugich, Borkowie, Brześciu, Bugaju, Byczowie, Chrabkowie, Chruścicach, Chwałowicach, Gackach, Grochowiskach, Koperni, Kowali, Kozubowie, Krzyżanowicach Dolnych, Krzyżanowicach Średnich, Leszczach, Marzęcinie, Młodzawach Dużych, Młodzawach Małych, Mozgawie, Nowej Zagości, Orkanowie,  Pasturce, Podłężu, Sadku, Skowronnie Dolnym, Skowronnie Górnym, Skrzypowie, Starej Zagości, Szarbkowie, Szczypcu, Unikowie, Woli Zagojskiej Dolnej, Woli Zagojskiej Górnej, Włochach, Zagorzycach, Zakrzowie i Zawarży.

 

POWIAT OPATOWSKI

IWANISKA

W gminie Iwaniska w nocy panuje ciemność. Lampy w większości wiosek oświetlają drogi do godz. 22, w Iwaniskach i Mydłowie do północy a na Rynku świecą do rana. Jesienią lampy ponownie włączane są o godz. 5. Jak informuje wójt Iwanisk Marek Staniek, większość lamp jest sodowych, ale planowana jest wymiana oświetlenia na LED-owe.

 

LIPNIK

W gminie Lipnik lampy sodowe zostaną wymienione na LED-owe. Latarnie wieczorem świecą do godz. 22 we wszystkich miejscowościach. Rano są uruchamiane o godz. 5.

 

OPATÓW

Gmina Opatów jest przed modernizacją oświetlenia. Póki co lampy świecą od zmierzchu do północy, później od 4:30 do świtu. Jak informuje Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa, w całej gminie do wymiany będzie 1 540 lamp sodowych. Już w przyszłym roku zakończy się montaż nowych, LED-owych.

 

OŻARÓW

W powiecie opatowskim jedyną gminą, która nie wyłącza lamp w nocy jest Ożarów. W tym roku samorząd zakończył wymianę wszystkich lamp sodowych na LED-owe. Było to 1 400 sztuk, dołożono także 700 nowych. Jak informuje zastępca burmistrza Ożarowa Paweł Rędziak, gmina oświetlona jest bez przerwy przez całą noc. – Jest prawie 2 100 lamp LED-owych. W tej chwili mamy lampy tak ustawione, że świecą się od zmierzchu do świtu - informuje Paweł Rędziak.

 

POWIAT OSTROWIECKI

BAŁTÓW

W gminie Baltów lampy we wszystkich miejscowościach wygaszają się o północy. Ponownie włączają się o godz. 4. Jak informuje wójt Hubert Żądło na terenie gminy są lampy sodowe, które już niedługo zostaną zastąpione LED-owymi.

 

KUNÓW

W gminie Kunów są lampy sodowe i rtęciowe. Jak informuje burmistrz Lech Łodej, planowana jest inwestycja w LED-owe oświetlenie. - Wyłączane jest światło na terenie całej gminy o północy. Wyjątkiem jest Kunów. Dwie ulice Partyzantów i Ogrodowa są całą noc oświetlane ze względów bezpieczeństwa. Na ulicy prostej prowadzony jest remont i ze względów bezpieczeństwa lampy świecą dłużej, bo do godz. 1 w nocy - informuje Lech Łodej.

 

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

W powiecie ostrowieckim lamp na noc nie wyłącza Ostrowiec Świętokrzyski. Jak informuje Michał Gajewski z referatu inwestycji w urzędzie miejskim 70 procent lamp to nadal urządzenia sodowe, ale na bieżąco następuje ich wymiana na LED-owe. Łącznie w mieście znajduje się 6 700 opraw oświetleniowych. Sterowane są zegarami astronomicznymi i zgodnie z porami roku uruchamiają się w zależności od momentu zmierzchu do świtu. Można powiedzieć, że codziennie lapy świecą inaczej. - Wszystkie lampy świecą całą noc, ale od godz. 22 zmniejszone jest natężenie oświetlenia, ponieważ stosujemy system redukcji mocy. Ruch na mieście jest zdecydowanie mniejszy, a oszczędność energii to ok. 30 proc. - informuje Michał Gajewski.

 

POWIAT SKARŻYSKI

BLIŻYN I ŁĄCZNA

W gminach Bliżyn jak i Łączna nie ma przerw w oświetleniu.

 

SKARŻYSKO KOŚCIELNE

W gminie Skarżysko Kościelne światła gasną o północy, cały czas jednak oświetlone jest centrum miejscowości w okolicy urzędu gminy i kościoła.

 

POWIAT SANDOMIERSKI

OBRAZÓW

Lampy uliczne świecą się na terenie gminy do godziny 23.00, następnie jest przerwa do godziny  5.00. Wtedy oświetlenie włączane jest ponownie i tak jest do świtu. W trakcie jest procedura przetargowa na wymianę oświetlenia ulicznego. Dotyczyć to będzie ponad 800 najstarszych lamp w różnych miejscowościach gminy. Po zakończeniu tej inwestycji wydłużana będzie ilość godzin nocnych z włączonymi lampami - poinformował wójt Krzysztof Tworek.

 

SAMBORZEC

Lampy uliczne włączane są kiedy zapada zmrok i świecą teraz do godziny 23.00, a po zmianie czasu na zimowy pracować będą o godzinę krócej, czyli do 22.00. Jak powiedział wójt Witold Surowiec, w grudniu w niektórych miejscowościach lampy dodatkowo uruchamiane są w godzinach od 5.30 do 7.30. Na terenie gminy trwa systematyczna wymiana lamp na ledowe, na razie jednak stanowią one niewielką część oświetlenia ulicznego.

 

SANDOMIERZ

Oświetlenie uliczne włączone jest przez całą noc na głównych ciągach komunikacyjnych. Na części ulic lampy są wyłączane, świecą tylko do godziny 1. To z powodu koronawirusa i mniejszych wpływów do budżetu. Miasto w ten sposób ogranicza wydatki. W Sandomierzu jest wyłącznie oświetlenie sodowe. Pierwsze ledowe lampy będą montowane po rozstrzygnięciu przetargu. Odbywać się to będzie etapami.

 

KOPRZYWNICA

Oświetlenie na terenie miasta i gminy Koprzywnica wyłączane jest w godzinach nocnych. W mieście lampy świecą od zmierzchu do godz. 22.30 i od godz. 4.30 do świtu. Na terenie gminy natomiast od godziny 22.30 i od godziny 5 do świtu. Latarnie włączają się automatycznie i są sterowane zegarami astronomicznymi. W większości oświetlenie jest przestarzałe, choć prowadzona jest sukcesywna wymiana na energooszczędne. LED-y stanowią obecnie niespełna 6 proc. całości oświetlenia ulicznego.

 

POWIAT STASZOWSKI

OSIEK

Oświetlenie uliczne włączane jest do godz. 23 z wyjątkiem samego Osieka, gdzie lampy  świecą do północy. Wyłączane są wszędzie o godzinie 4.30. W gminie nie ma oświetlenia LED.


RYTWIANY

Oświetlenie uliczne świeci się całą noc, od zmierzchu do świtu. Dotyczy to  całej gminy. Takie były życzenia mieszkańców, utrzymujemy ten standard - powiedział wójt Grzegorz Forkasiewicz. W tym miesiącu ogłoszony zostanie przetarg na modernizację oświetlenia ulicznego. Wszystkie lampy na terenie gminy Rytwiany wymienione zostaną na LED-owe.

 

STASZÓW

Latarnie w Staszowie świecą się całą noc. Oświetlenie załącza się automatycznie po zachodzie i wyłącza po wschodzie słońca. Na terenie gminy jest już inaczej - latarnie włączają się o zmierzchu, wyłączają 30 minut po północy. - Ponownie są włączane o godzinie 4.30 i świecą do wschodu słońca - informuje Leszek Kopeć, burmistrz Staszowa. Energooszczędne oświetlenie typu LED stanowi 25 procent wszystkich lamp na terenie miasta i gminy. W przyszłym roku natomiast na ternie miasta planowana jest kolejna wymiana oświetlenia. Po jej zakończeniu połowę będą stanowić latarnie LED-owe.

 

SZYDŁÓW

W gminie Szydłów oświetlenie uliczne włączane jest o różnych porach, w zależności od rejonu, ale generalnie lampy świecą się od zmroku do północy. - Rynek w Szydłowie oświetlony jest przez całą noc, do świtu - powiedział burmistrz Andrzej Tuz. Prawie w całej gminie zainstalowane jest oświetlenie LED-owe z wyjątkiem niewielkiego odcinka drogi.

 

POWIAT STARACHOWICKI

Gminy powiatu starachowickiego w różny sposób rozwiązują sprawy oświetlenia w czasie okresu zimowego. W Starachowicach lampy świecą się przez całą noc. Jak informuje miejski energetyk Maciej Myszka moment zapalenia i zgaszenia lamp jest sterowany zegarem astronomicznym. - Światło zapala się kilka minut po zachodzie słońca i gaśnie tuż przed wschodem. Nie ma możliwości ręcznego sterowania oświetleniem. Prezydent Starachowic Marek Materek dodaje, że gmina prowadzi wart 7 mln zł projekt wymiany oświetlenia na LED-owe. - Wówczas będzie możliwość zmiany natężenia światła, czyli w godzinach nocnych lampy będą mogły się świecić na około 40-50 procent mocy - dodaje.

 

WĄCHOCK

Wymianę ponad tysiąca opraw na LED-owe zakończyła gmina Wąchock. Zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski zaznaczył, że przy podejmowaniu projektu o wartości 3,5 mln zł mieszkańcy dostali obietnicę, że nie będzie przerwy nocnej, która dotychczas obowiązywała od północy do 5 rano. - Pomimo tego, że świateł nie wygaszamy, a jedynie przyciemniamy, to oszczędności na wydatkach na prąd sięgają 60 procent - wyjaśnia.

 

MIRZEC I PAWŁÓW

- W gminie Pawłów zwyczajowo światła uliczne są wygaszane po 23.30 i włączane o 5 rano - informuje wójt Marek Wojtas. Bez przerw lampy świecą w newralgicznych punktach, np. przy skrzyżowaniach. Podobnie jest w gminie Mirzec, oświetlenie dróg jest sterowane za pomocą zegarów astronomicznych. Załącza się stosownie do wschodów i zachodów słońca - lampy zapalają się o 4.45 rano i gasną pół godziny przed wschodem słońca oraz zapalają się pół godziny po zachodzie słońca i gasną o 23.45. Oba samorządy prowadzą projekt wymiany oświetlenia na energooszczędne.

Reklama