Gminy walczą o frekwencję w wyborach. Stawką wóz strażacki

Data publikacji: 23.06.2020 17:34
Autor: Anna Głąb , Marta Gajda , Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości

Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Udział w wyborach to konstytucyjny obowiązek i przywilej, dlatego w niedzielę idźmy na wybory – apeluje poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości.

Parlamentarzysta przypomina o dodatkowej zachęcie dla wyborców, czyli akcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gmina do 20 tys. mieszkańców, która będzie miała najwyższą frekwencję w województwie dostanie wóz strażacki dla jednostki OSP.

Zdaniem posła Krzysztofa Lipca, świętokrzyskie gminy poważnie podchodzą do obowiązku udziału w wyborach, a możliwość zdobycia samochodu gaśniczego jest dodatkowym argumentem do udziału w głosowaniu.

Starosta i włodarze z powiatu kieleckiego zachęcają do udziału w niedzielnych wyborach prezydenckich i mobilizują mieszkańców do walki o wozy strażackie. – Za wypełnienie obywatelskiego obowiązku możemy otrzymać za darmo sprzęt warty 800 tys. zł – namawia Mirosław Gębski, starosta kielecki.

- Mieszkańcy mogą sprawić nowy elegancki wóz strażakom, którzy ryzykują swoje życie i zdrowie w akcjach gaśniczych i ratunkowych. Zachęcam do udziału w wyborach i mam nadzieję, że taki nowoczesny sprzęt trafi do jednej z gmin powiatu kieleckiego – mówi Mirosław Gębski.

Mieszkańców mobilizuje też Zbigniew Piątek, wójt gminy Piekoszów. - Jeśli to właśnie gminie Piekoszów przypadnie zwycięstwo, to zaoszczędzilibyśmy znaczne pieniądze, ponieważ planujemy zakup wozu strażackiego dla naszych strażaków ochotników. Pieniądze moglibyśmy wykorzystać na inne inwestycje w gminie – mówi.

Akcję popierają także inni włodarze z powiatu kieleckiego, między innymi Damian Sławski, wójt gminy Miedziana Góra i Wojciech Ślefarski, wójt gminy Zagnańsk.

Do "Bitwy o wozy" dołącza też gmina Skalbmierz. Jak informuje Kamil Włosowicz, zastępca burmistrza zapewnia, że mieszkańcy bardzo pozytywnie odbierają akcję.

- Myślę, że marzeniem każdego samorządu w województwie świętokrzyskim jest, by do konkretnej gminy trafił taki wóz, który jest przydatny i potrzebny dla bezpieczeństwa mieszkańców. Potrzeby jednostek OSP są bardzo duże – zaznacza.

Gmina zachęca do tego by przystąpili do wyborów prezydenckich, by oddali swój głos. Być może jak dodaje okaże się, że ten cenny samochód ratowniczo-gaśniczy trafi do gminy Skalbmierz.

Przed pięcioma laty, w pierwszej turze wyborów prezydenckich najwyższą frekwencję odnotowano w gminie Zagnańsk. Do urn poszło tam wówczas 55 proc. uprawnionych. Na drugim miejscu była gmina Sitkówka Nowiny, z frekwencją na poziomie 54,8 proc. Podium zamknęła Miedziana Góra, gdzie do urn poszło 54 proc. wyborców.

Reklama