Godziembianie z Pawłowa wytańczyli ogólnopolski sukces

Data publikacji: 24.10.2021 11:37
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Rzeszów, Zespół Godziembianie na 37 Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego

Rzeszów, Zespół Godziembianie na 37 Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego
Fot. GOKSiR Pawłów/Facebook

Wytańczyli zrękowiny i wesele - zespół Godziembianie z Pawłowa w powiecie starachowickim zdobył trzecie miejsce na 37. Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie. Konkurował z 42 zespołami z całej Polski.

- Godziembianie zostali rekomendowani do konkursu przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach po występie na Buskich Spotkaniach z Folklorem - mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Maciej Bidziński:

- Nie było eliminacji wojewódzkich, od razu zostaliśmy wytypowani, aby reprezentować Ziemię Świętokrzyską. W konkursie uczestniczyły jeszcze pary taneczne z naszego województwa. Dla nas, ćwiczących od kilku lat, już sam udział w rywalizacji był wyróżnieniem, a zdobycie miejsca na podium odczytujemy jako sukces. Trzeba pamiętać, że konkurowaliśmy z zespołami o kilkudziesięcioletniej tradycji, np. góralskimi, gdzie zamiłowanie do folkloru przekazywane jest z pokolenia na pokolenie - opowiada.

Godziembianie to osiem par tanecznych, siedmioosobowy chórek i kapela, w której skład wchodzą dwie pary skrzypiec, kontrabas i bęben. W kapeli jest także akordeon, ale nie jest to tradycyjny instrument ludowy, więc podczas występu w Rzeszowie trzeba było z niego zrezygnować.

Członkowie zespołu podkreślają, że sukces dodał im skrzydeł:

- Nasza praca, cotygodniowe próby i wysiłek zostały docenione, dla nas to wielkie osiągnięcie. W planach mamy wspinanie się po kolejnych stopniach podium, bo marzy nam się pierwsze miejsce - zapowiadają.

Zespół występuje w strojach ludowych, specjalnie szytych dla każdego uczestnika. Specjalnie dobierane są także buty, aby pasowały do stylizacji ludowej, ale także by były wygodne w tańcu.

Nazwa zespołu pochodzi od półlegendarnej postaci Pawła Godziemby, którego sylwetka widnieje w herbie gminy Pawłów. Po raz pierwszy nazwa miejscowości Pawłów pojawiła się bowiem w dokumentach historycznych w 1339 roku, właśnie jako własność Pawła herbu Godziemba.

Poniżej prezentujemy pełny zapis wideo konkursu. Występ zespołu z Pawłowa rozpoczyna się w 3 godz. 7 minucie materiału. 

 

Reklama