Gospodynie nie chcą chwalić się swoimi przepisami?

Data publikacji: 23.06.2021 15:46
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 11.08.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Zaledwie pięć przepisów z regionu świętokrzyskiego wpłynęło dotychczas do wojewódzkiego etapu ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa regionów”. Swoje pomysły mogą zgłaszać koła gospodyń wiejskich, a termin mija 30 czerwca, czyli za kilka dni.

Konkurs ma promować regionalne produkty i potrawy. Zwycięzca etapu wojewódzkiego będzie reprezentował nasz region w krajowym konkursie. 

Jacek Toś, dyrektor oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zachęca koła gospodyń do rywalizacji, z kilku powodów. Udział w konkursie jest okazją do przewertowania przepisów babć i prababć, aby wydobyć z niepamięci smaczne, regionalne potrawy i wypromować je.

- Wiele z tych dawnych smaków już umyka, tym bardziej warto zrobić wszystko, aby dawne kulinaria ponownie gościły na naszych stołach - stwierdził.

W tym konkursie ważne jest, aby z potrawą zgłaszaną na konkurs mocno powiązać produkty lokalne. Jedno ze zgłoszonych już dań opiera się na kaszy jaglanej gierczyckiej i o takie wyróżniki właśnie chodzi w tym konkursie - podkreśla dyrektor Jacek Toś.

Wśród innych zgłoszonych potraw są m.in. kluski tarte oraz kaczo-gęś.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Trzeba m.in. opisać potrawę, uzasadnić jej wybór oraz wykonać dwuminutowy film z jej przygotowania. Komisja konkursowa oceni nadesłane prace w sposób zdalny i wyłoni laureatów. Zdobywca pierwszego miejsca będzie walczył o zwycięstwo w gronie najlepszych kół gospodyń wiejskich z kraju.

Reklama