Gratka dla miłośników lotnictwa w Targach Kielce

Data publikacji: 19.09.2020 13:22
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.09.2020. Targi Kielce. Aviation EXPO

19.09.2020. Targi Kielce. Aviation EXPO
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wiernie odwzorowane modele polskich maszyn wojskowych, pokazy nowoczesnych ultralekkich samolotów i śmigłowców to tylko niektóre atrakcje II edycji Targów AVIATION EXPO w kieleckim centrum wystawienniczym. Podczas dwudniowego wydarzenia można oglądać między innymi ultralekki samolot Skyleader 400.

Jak mówi Jakub Mężyk z firmy Skypaths z Rybnika, maksymalna masa startowa tej maszyny wynosi 600 kilogramów.

- Cena podstawowej wersji tego modelu wynosi około 75 tysięcy euro. Jego prędkość przelotowa mieści się w granicach 180 kilometrów na godzinę. Kolejną ważną kwestią na jaką zwracają uwagę klienci to długość startu i lądowania, która wynosi około 200 metrów. To bardzo niewiele co czyni ten samolot zdolnym do użytkowania nawet na bardzo małych lądowiskach - tłumaczy.

Jakub Mężyk zaznacza, że aby móc pilotować samoloty ultra lekkie, niezbędne jest świadectwo kwalifikacji, które uzyskuje się po ukończeniu specjalistycznego szkolenia. Samoloty ultralekkie nie mogą przekraczać masy 600 kilogramów i są maksymalnie dwumiejscowe.

Dużym zainteresowaniem podczas imprezy cieszy się symulator wirtualnej rzeczywistości MASIM.

Jak mówi Piotr Gołacki, prezes Klubu Modelarstwa Sportowego w Kielcach, urządzenie gwarantuje bardzo realistyczne wrażenia.

- Podczas symulacji odczuwamy to samo co pilot w kokpicie samolotu. Nasz fotel rusza się w dwóch osiach, ponadto dzięki goglom VR mamy możliwość widzenia w 360 stopniach. Symulator daje uczestnikom możliwość wyboru kilkuset modeli samolotów od turystycznej Cessny po odrzutowe F-18 - wyjaśnia Piotr Gołacki.

Ponadto na stoisku Klubu Modelarstwa Sportowego można podziwiać, latające makiety samolotów, w tym unikatowy model samolotu PZL.37 „Łoś”, którego rozpiętość skrzydeł wynosi ponad 3,5 metra. PZL.37 „Łoś” to dwusilnikowy polski bombowiec z okresu II wojny światowej.
Targi Lotnicze AVIATION EXPO potrwają do niedzieli. Wystawę można oglądać w godzinach od 9.00 do 16.00.

Bilet normalny kosztuje 20 złotych.

Reklama