Gratka dla miłośników motocykli SHL i pojazdów zabytkowych

Data publikacji: 13.09.2020 08:39 / Data aktualizacji: 13.09.2020 13:57
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.09.2020. Tokarnia. 14. Świętokrzyski Zlot Motocykli SHL i Pojazdów Zabytkowych im. Ryszarda Mikurdy

13.09.2020. Tokarnia. 14. Świętokrzyski Zlot Motocykli SHL i Pojazdów Zabytkowych im. Ryszarda Mikurdy
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

14. Świętokrzyski Zlot Motocykli SHL i Pojazdów Zabytkowych im. Ryszarda Mikurdy odbywa się w Parku Etnograficznym w Tokarni.

W skansenie pojawiły się między innymi takie motoryzacyjne perły PRL-u jak: Ikarus, Star w wersji z dźwigiem, Syrenki, Polonezy, Fiaty, Warszawy, Nyski i Żuki, SHL-ki, Junaki oraz WSK-i. Można także obejrzeć takie marki jak: Harley, Mercedes, Saab, Ford oraz pojazdy terenowe. Do Tokarni przyjechało kilkuset właścicieli zabytkowych aut i motocykli.

Jak informuje Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej, to wyjątkowa impreza, którą zapoczątkował znakomity działacz sportowy i legenda świętokrzyskich sportów motorowych   Ryszard Mikurda.

Robert Stawecki na zlot przyjechał Citroenem 2CV z 1989 roku. Jak mówi, jest to samochód weekendowy. Najdłuższą trasę, jaką nim pokonał to 60 kilometrów, a najwyższa prędkość jaką osiągnął wyniosła 60 km/h.

- To jest bardzo fajny samochód. Daje wiele radości zarówno mnie, jak i ludziom, których spotykam. Wszyscy nam machają, cieszą się jak widzą nasz samochód. To jest bardzo sympatyczne. Trzeba co jakiś czas go naprawiać, ale to normalne przy starszych samochodach - mówi.

W zlocie bierze udział także Tomasz Ogieniewski z Warszawy, który przyjechał motocyklem ETZ 250 z 1987 roku.

- Jest moją perełką, najbardziej zadbanym pojazdem w mojej kolekcji. Mam go od nowości. Praktycznie nie ma z nim problemów, naprawy są tylko kosmetyczne. Na co dzień nim nie jeżdżę, ale wiadomo, że co jakiś czas trzeba się przejechać, także dla przyjemności - zaznacza.

Imprezie towarzyszy kiermasz regionalnych produktów i rękodzieła. Natomiast Koła Gospodyń Wiejskich zapraszają na ciasto, pierogi i kapustę z grochem. Na scenie zagrają: Bolechowiczanie, Alberto Amati, Wheel of Steel Band i Old Marinners.

Podczas wydarzenia można wspomóc schronisko dla zwierząt w Dyminach. Wszyscy chętni mogą przynieść ze sobą karmę, aby pomóc czworonogom przetrwać zimę.

Organizatorzy apelują o zachowanie reżimu sanitarnego podczas pobytu w skansenie i zabranie maseczek ochronnych. Impreza zakończy się o godzinie 16.00.

Bilety wstępu do Parku Etnograficznego w Tokarni kosztują 10 zł normalny, 5 ulgowy.

Reklama