Gratka dla miłośników staroci. Na giełdzie można nabyć nawet lampy naftowe

Data publikacji: 14.05.2022 09:48
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.05.2022. Kielce. Giełda kolekcjonerska

14.05.2022. Kielce. Giełda kolekcjonerska
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach trwa giełda kolekcjonerska. Pasjonaci starych przedmiotów mogą nabyć m.in. zabytkowe meble, biżuterię, zegary, militaria, monety i porcelanę.

Giełda, która organizowana jest w co drugą sobotę, cieszy się niezmiennym zainteresowaniem odwiedzających i wystawców.

Swoją kolekcję prezentuje pan Lucjan, który zbiera m.in. porcelanowe figurki i filiżanki oraz lampy. Jak mówi, w swojej kolekcji pochwalić się może np. naftowymi lampami z przełomu XIX i XX wieku.

- Korpusy tych lamp wykonane są z majoliki, czyli ceramiki pokrytej nieprzezroczystą polewą ołowiowo – cynową. Na niej znajdują się secesyjne wzory roślinne. Podstawa lampy jest cynkalowa, czyli z cynku połączonego z aluminium. Wówczas był to bardzo popularny metal, tańszy i dobry do odlewania. Oczywiście całość zwieńczona jest kloszem, czyli grzybkiem - wyjaśnia pan Lucjan, który kolekcjonerstwem zajmuje się już od 50 lat.

Z kolei pan Zygmunt od ponad 20 zbiera m.in. hełmy, wojskowe plecaki z okresu powojennego, maczety, żelazka z duszą i mundury.

- W swoich zbiorach posiadam np. oryginalne harcerskie mundury z naszywkami z lat 80. ubiegłego wieku. Ta epoka już dawno za nami i dziś takie mundury jest trudno spotkać - przyznaje pan Zygmunt.  

Giełda kolekcjonerska potrwa do godziny 13.00.

Reklama