Greckie i włoskie pejzaże w Wieży Sztuki

Data publikacji: 19.03.2021 22:18
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
19.03.2021. Kielce. Wystawa malarstwa Zbigniewa Pieczyńskiego w Wieży Sztuki

19.03.2021. Kielce. Wystawa malarstwa Zbigniewa Pieczyńskiego w Wieży Sztuki
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Klimatyczne uliczki włoskich miasteczek, czy greckie krajobrazy- między innymi takie widoki znalazły się na nowej wystawie w galerii Wieża Sztuki Arkadiusza Latosa. Na ekspozycji zatytułowanej „Wspomnienia z podróży” prezentowane jest malarstwo Zbigniewa Pieczyńskiego.

Ten, pochodzący z Lublina, artysta nie kryje fascynacji krajami basenu Morza Śródziemnego, ale przyznaje, że najbliższe są mu Włochy.

- To był mój pierwszy plener na południu Europy i chyba jest to podyktowane sentymentem. Był najbardziej przepracowany, zrobił na mnie największe wrażenie, najwięcej zwiedziłem i najwięcej namalowałem - wspominał.

Jednak to nie słoneczna Italia, a greckie widoki zdominowały wystawę w Kielcach, ponieważ ten kraj artysta odwiedził jako ostatni.

- Grecja robi na mnie ogromne wrażenie. Bardzo chciałbym tam wrócić, bo jest kopalnią inspiracji malarskich, ma tysiące wysepek, które można odwiedzić i malować - tłumaczył.

Artysta podczas wyjazdów szkicuje lub korzysta z aparatu fotograficznego, ale zdarza się, że zabiera ze sobą cały swój malarski ekwipunek. Praca w plenerze ma swoje ogromne zalety.

-Te wszystkie doznania, które są w danym kraju, na miejscu, niesamowicie działają. Zapach, kolor, obecność kultury tak innej od naszej sprawiają, że chce się to wszystko uchwycić. Pilnuję tego, by oddać te elementy - przyznał Zbigniew Pieczyński.

Krajobrazy zachwycają, ale na obrazach brakuje ludzi. Czasami jakaś sylwetka dopełnia kompozycji, ale to rzadkość.

- Człowiek jest elementem ruchomym, zmienia się, przemieszcza, w przeciwieństwie do pejzażu, czy architektury, które są stałe - zaznaczył artysta.

Prace zaprezentowane w Wieży Sztuki są wykonane w technice olejnej. Ulubionej Zbigniewa Pieczyńskiego.

Arkadiusz Latos także należy do grona miłośników południa Europy. Przyznał, że pokazane obrazy przywołują wspomnienia z wakacji.

- Wchodząc tu, człowiek jest pod wrażeniem nie tylko warsztatu, kolorystyki, ale tych miejsc, które pragniemy cały czas zobaczyć: to słońce, kolor, ten żar, który bije z tych obrazów - zauważył.

Zbigniew Pieczyński mieszka w Lublinie. Jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS. W 2000 roku uzyskał wyróżniony nagrodą dyplom z malarstwa w pracowni prof. Walentego Wróblewskiego. Od 2001 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Ma w swoim dorobku dziewięć wystaw indywidualnych i ponad 30 zbiorowych. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych w Polsce i za granicą. W galerii Wieży Sztuki prezentuje swoje prace po raz drugi.

„Wspomnienia z podróży” rozpoczynają cykl wydarzeń, związanych z jubileuszem 10-lecia istnienia i działalności Wieży Sztuki. Z powodu reżimu sanitarnego, uroczystość była skromna, ale nie zabrakło prawdziwych miłośników sztuki. Do tego grona zalicza się pani Jadwiga.

- Mamy szczęście być stałymi bywalcami tej galerii. Tu się przychodzi właśnie dla poczucia szczęścia, bo ogląda się rzeczy piękne. Cieszymy się, że to już jest 10 lat. To miejsce łączy ludzi, którzy znają się na sztuce oraz takich, którzy są tylko miłośnikami, jak ja - powiedziała.

Wystawa potrwa do 30 kwietnia.

adv adv
Wiadomości
Reklama