Grodzisko w Stradowie atrakcyjniejsze dla turystów

Data publikacji: 23.05.2021 11:41
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.05.2021. Stradów. Nowe elementy małej infrastruktury rekreacyjnej

23.05.2021. Stradów. Nowe elementy małej infrastruktury rekreacyjnej
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Turyści odwiedzający średniowieczne Grodzisko w Stradowie w gminie Czarnocin wreszcie będą mogli wygodnie usiąść i odpocząć.

U podnóża gigantycznych wałów ziemnych zostały zamontowane elementy małej infrastruktury rekreacyjnej. W planach też jest utworzenie ścieżek spacerowych, a nawet rekonstrukcja elementów grodu. To zabytek światowej klasy, jeden z okazalszych i nielicznych, który przetrwał do dziś.

Maria Kasperek - wójt gminy Czarnocin informuje, że celem tych działań jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej urokliwego Grodziska - największego tego typu obiektu w Polsce, a także stworzenie warunków do odpoczynku i rekreacji.

- Odwiedzający mają do dyspozycji stoły drewniane z bali, ławki i kosze na śmieci. Jest też palenisko, w którym można rozpalić ognisko. To już wpłynęło na poprawę warunków tego terenu - zaznacza.

Wójt Czarnocina informuje, że w przyszłym tygodniu zaplanowane jest spotkanie z profesorem Zbigniewem Myczkowskim z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przedstawicielem świętokrzyskiego konserwatora zabytków. Mają na nim zostać omówione wstępne plany odnośnie zagospodarowania 15 hektarowego terenu wokół grodziska oraz samego podgrodzia.

- Chcemy tam stworzyć ścieżki i elementy, które pozwolą turystom milej spędzić tam czas. Z budżetu gminy nie jesteśmy w stanie realizować takich przedsięwzięć. W najbliższych naborach będziemy aplikować o te środki. Może uda się stworzyć tam coś oryginalnego. Oczywiście wszystko będziemy wspólnie planować i realizować za zgodą konserwatora zabytków - zaznacza.

Samorząd ma także w planach wyremontowanie gminnego budynku po sklepie spożywczym. To obiekt znajdujący się nieopodal parkingu, tuż przy grodzisku, w którym miałby się mieścić Punkt Informacji Turystycznej. Ponadto zrodziła się myśl, aby część budynku przeznaczyć pod działalność gastronomiczną, aby przyjeżdzający do Stradowa mogli skorzystać z toalety, zjeść coś dobrego, napić się gorącej kawy czy herbaty.

Od 2010 roku gmina kilkakrotnie składała różne wnioski, mające na celu zagospodarowanie Stradowa. Do tej pory nigdy nie udało nam się pozyskać środków.

- Przegrywaliśmy z miejscami znacznie cenniejszymi, atrakcyjniejszymi - dodaje.

Grodzisko w Stradowie to największy tego typu obiekt w Polsce, którego powstanie jest związane z państwem Wiślan. Datuje się je na VIII wiek naszej ery. Wówczas mieszkańcy, aby chronić swoją osadę, usypali wokół niej gigantyczne wały ziemne, których wysokość przy tzw. suchej fosie sięga 18 metrów. Z informacji Radia Kielce wynika, że miejsce to ma zostać wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Reklama