Grupa Ratownictwa PCK ma nowszą karetkę

Data publikacji: 11.05.2021 19:51
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.05.2021. Sandomierz. Przekazanie karetki Sandomierskiej Grupie Ratownictwa PCK. Na zdjęciu (od lewej): Michał Niezgoda, Leopold Wójcik, Robert Paciura, Kamil Nagórny - członkowie Grupy ratownictwa PCK w Sandomierzu

11.05.2021. Sandomierz. Przekazanie karetki Sandomierskiej Grupie Ratownictwa PCK. Na zdjęciu (od lewej): Michał Niezgoda, Leopold Wójcik, Robert Paciura, Kamil Nagórny - członkowie Grupy ratownictwa PCK w Sandomierzu
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Wysłużona karetka Sandomierskiej Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyż zamieniona została na nowszą. W rynku starego miasta odbyło się przekazanie pojazdu.

Jest to mercedes vito z 2008 roku, posiadający napęd na cztery koła. Wcześniej ta karetka jeździła w kieleckim pogotowiu. Pozyskano  ją w ramach projektu „Bezpieczne Powiaty Świętokrzyskie” realizowanego pod patronatem wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka.

W zdobyciu pojazdu dla Grupy Ratownictwa PCK w Sandomierzu pomógł wicemarszałek województwa Marek Bogusławski, który powiedział, że pomoc takim organizacjom, które pomagają ludziom jest niezwykle ważna. Dzięki temu mogą to robić jeszcze bardziej  skuteczniej oraz lepiej. Jest to istotne dla lokalnych społeczności, które dzięki temu mogą czuć się bezpieczniej.

Leopold Wójcik, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Sandomierzu, członek Grupy Ratownictwa powiedział, że nowsza karetka była bardzo potrzebna, ratownicy w sumie mają do dyspozycji trzy ambulanse, ale najstarszy z 2001 roku często ulega awariom, jego utrzymanie jest kosztowne. Dodał, że przed pandemią grupa rocznie zabezpieczała około 50 różnego rodzaju wydarzeń masowych, cały czas bierze udział w poszukiwaniach osób zaginionych, w tym roku doszło do tego już trzy razy. Oprócz tego dochodzą jeszcze wspólne ćwiczenia z wojewódzkim i powiatowym wydziałem zarządzania  kryzysowego. Grupa ratownictwa liczy 18 osób.

Podczas przekazania karetki siedem organizacji, stowarzyszeń, a także Dom Ojca Gwidona w Pacanowie, gdzie siostry zakonne prowadzą dom dziecka otrzymały zestawy ze środkami ochrony indywidualnej. Znalazły się w nich m.in. jednorazowe maseczki, kamizelki odblaskowe, kombinezony oraz fartuchy.

Siostra Dobromiła-Kurek, dyrektorka  domu dziecka w Pacanowie powiedziała, że ta pomoc jest bardzo potrzebna. W placówce jest teraz 32 dzieci, najmłodsze ma roczek. Maseczki, płyny dezynfekcyjne oraz inne środki ochronne szybko się zużywają, a siostry dbają o to, aby dzieci przestrzegały reżimu sanitarnego.

W realizację projektu „Bezpieczne Powiaty Świętokrzyskie” mocno angażuje się Maciej Skorupa, członek Świętokrzyskiej Grupy IPA, który powiedział, że zależy mu przede wszystkim  na bezpieczeństwie zarówno w odniesieniu do koronawirusa, jak i innych sytuacji, z którymi na co dzień mamy do czynienia jak np. droga do szkoły, czy do pracy. Z tego powodu organizacje, stowarzyszenia oraz placówki działające na rzecz dobra ogólnego w województwie świętokrzyskim, objęte tym projektem, otrzymują wsparcie nie jednorazowo ale cyklicznie.

Reklama