Grzegorz Motak: świętokrzyscy terytorialsi pomagają w walce z pandemią

Data publikacji: 22.02.2021 08:30 / Data aktualizacji: 22.02.2021 09:53
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Strefa munduru
Pułkownik Grzegorz Motak - dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Pułkownik Grzegorz Motak - dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Do wstępowania w szeregi terytorialsów zachęcał na antenie Radia Kielce Grzegorz Motak, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak podkreślił, główne działania formacji WOT to przede wszystkim obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W ostatnim roku żołnierze zaangażowani byli głównie do pomocy walce z pandemią COVID-19.

- Mamy naszych żołnierzy w 20 szpitalach w województwie, w trzech punktach pobrań, w trzech punktach szczepień. Ten wachlarz działań jest bardzo szeroki, wspomagamy siedem stacji epidemicznych. Ponadto pomagamy w sytuacji, kiedy gminne, czy miejskie ośrodki potrzebują naszej pomocy w razie transportu, czy rozładunku żywności. Wspomagamy też policję - podkreślił pułkownik Motak.

Na pytanie, kto może zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, gość Radia Kielce powiedział, że przede wszystkim musi to być osoba zdrowa, która nie przekroczyła 65. roku życia. Należy najpierw zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień.

- O przyjęcie w szeregi WOT mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej - zaznaczył pułkownik.

Jak dodał, 13 marca rozpoczyna się pierwsze z sześciu zaplanowanych w tym roku szkoleń dla przyszłych terytorialsów. 

- W marcu, czerwcu, lipcu, wrześniu, październiku i grudniu planujemy przeprowadzić tzw. szesnastki, dzięki którym na koniec roku będziemy się zamykać w liczbie od 1,3 tys. do 1,9 tys. żołnierzy - mówi pułkownik.

W praktyce te zajęcia obejmują naukę i doskonalenie umiejętności taktycznych i strzeleckich. Pierwszego dnia ochotnicy zostają umundurowani i wyekwipowani.

Gość Radia Kielce pytany o siedzibę świętokrzyskich terytorialsów w Kielcach przy ulicy Mielczarskiego, powiedział, że w ubiegłym roku rozpoczął się remont tego obiektu, a zakończenie tej inwestycji planowane jest na 2022 rok, ale wszystko wskazuje, że odbędzie się to wcześniej, bo pod koniec tego roku.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych, powstały na początku 2017 roku.

Reklama