Gwiazdy festiwalu imienia Krystyny Jamroz w kawiarence festiwalowej [PROGRAM]

Data publikacji: 02.07.2021 13:22 / Data aktualizacji: 02.07.2021 15:13
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.07.2021. Busko-Zdrój. Kawiarenka festiwalowa XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Na zdjęciu (od lewej): Klaudia Duda, Paweł Korepta - szef Buskiej Orkiestry Zdrojowej, Witold Matulka, Roma Owsińska, Jakub Oczkowski i Joanna Nawrot

02.07.2021. Busko-Zdrój. Kawiarenka festiwalowa XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Na zdjęciu (od lewej): Klaudia Duda, Paweł Korepta - szef Buskiej Orkiestry Zdrojowej, Witold Matulka, Roma Owsińska, Jakub Oczkowski i Joanna Nawrot
Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Kawiarenka festiwalowa dziś przed południem byłą pierwszym wydarzeniem 27 Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Oficjalne otwarcie tego wydarzenia odbędzie się dziś wieczorem.

W spotkaniu, które odbyło się w domu zdrowym przy buskiej tężni udział wzięli : Roma Owsińska, Klaudia Duda, Joanna Nawrot, Witold Matulka i Jakub Oczkowski, a także szef Buskiej Orkiestry Zdrojowej, Paweł Korepta.

Gospodarzem był Artur Jaroń, dyrektor artystyczny festiwalu, który pytał artystów o ich powroty do Buska Zdroju.

„Busko-Zdrój jest taką mekką, gdzie zmierzają i artyści i publiczność”

Sopranistka Joanna Nawrot pochodzi z buskiej ziemi, ale dziś mieszka w Gdańsku, jest związana  Operą Bałtycką. Na festiwalowej scenie w tym roku wystąpi po raz drugi, i przyznaje że bardzo się z tego cieszy, szczególnie po trudnym dla artystów czasie lockdownu.

- Jest to niesamowita okazja obcowania ze sceną, z innymi artystami, z muzyką, z publicznością na żywo, a nie tylko online. Oczywiście występowaliśmy podczas pandemii, ale bez tej drugiej, bez tej najważniejszej strony. Cieszę się, że Busko Zdrój jest taką mekką, gdzie zmierzają i artyści i publiczność. Zawsze miło tutaj wracać: nie tylko do rodziców, ale także by zaśpiewać – podkreśla.

Artystka przyznała, że Busko-Zdrój wywołuje w niej same miłe skojarzenia:

- Słońce, które zawsze tutaj jest. Czuję się częścią tego miejsca, bo tutaj się wszystko zaczęło. Wracam z sentymentem, a jednocześnie obserwując swój nieustanny rozwój. Przypominam sobie, jak stawiałam pierwsze kroki w jeszcze niedopasowanej sukni, bo nie wiedziałam, jak to wszystko powinno wyglądać, kiedy te moje dźwięki nie były takie wyrównane, kiedy jeszcze było nieczysto i porównuję to ze stanem obecnym, kiedy jest lepiej. Ciekawa jestem, co będzie za kilka lat – mówi.

„Skromny, a jednocześnie wielki”

Goście kawiarenki opowiadali też o swoich spotkaniach z Bogusławem Kaczyńskim - zmarłym przed pięcioma laty znawcą i propagatorem opery i operetki, konferansjerem, dziennikarzem muzycznym. Sopranistka Roma Owsińska miała okazję przez wiele lat z nim współpracować. Zapraszał ją do koncertów przez siebie organizowanych. Było ich wiele.

- Miał wielkie wymagania, ale kochał artystów. Pięknie potrafił zbudować program koncertu. Tak umiał go ustawić, że to napięcie, te emocje muzyczne rosły i potem publiczność była zachwycona. Te nasze wieloletnie kontakty bardzo miło wspominam. Nawet kiedy w ostatnich latach zdrowie mu szwankowało, zawsze spotykaliśmy się z jego wielką pogodą ducha, z taką miłością do sztuki. Brak dziś na kulturalnej scenie takich zapaleńców i takich znawców - podkreśla.

Tenor Witold Matulka od początków swojej kariery współpracował z Bogusławem Kaczyńskim, natomiast kiedy w 2007 roku dziennikarz przeszedł rozległy udar, pomagał mu. Dziś mówi, że była to wielka postać kultury polskiej.

- Wspaniały, życzliwy człowiek, a jednocześnie niezwykle wymagający. Od nas artystów wymagał pełnego przygotowania, zaangażowania. Była taka dość zabawna sytuacja, kiedy w czasie przerwy w koncercie rozmawiałem z publicznością. Kiedy pan Bogusław to zauważył, podszedł do mnie i powiedział: „Panie Witoldzie, proszę natychmiast wrócić do garderoby i skupić się na drugiej części koncertu”. Taką reprymendę dostałem. Zatem tak, jak powiedziałem - był wymagający, ale z drugiej strony, jeśli się tylko poprosiło go o pomoc, radę, nie odmawiał. Niezwykła postać. Bardzo skromny, a jednocześnie wielki - wspomina.

Bogusławowi Kaczyńskiemu będzie poświęcony koncert, który odbędzie się jutro, o godzinie 20.00 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Paweł Korepta, który przygotował program tego wieczoru, zapewnia, że zabrzmią najpiękniejsze utwory z operetek i musicali.

- Melodie, które uwielbia publiczność – podkreśla.

Inauguracja z Chopinem

Natomiast dziś, o godzinie 20.00 rozpocznie się koncert inaugurujący tegoroczny festiwal - „Chopin in memoriam”. Artur Jaroń wyjaśnia, że będzie to jeden z kilku koncertów, nawiązujących do mającego się odbyć w tym roku Konkursu Chopinowskiego.

- Wystąpi laureat drugiej nagrody, a pierwszej wówczas nie przyznano, Philippe Giusiano. Zagra najpierw recital złożony z utworów solowych Fryderyka Chopina. Po przerwie na scenie pojawi się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali, która będzie towarzyszyć dwóm artystom. Pojawi się bardzo utalentowany i utytułowany pianista młodego pokolenia, Piotr Pawlak, a Philippe Giusiano zwieńczy wieczór wykonaniem II koncertu f-moll op.21 – zapowiada.

Koncert inauguracyjny będą mogli państwo w całości usłyszeć na antenie Radia Kielce. Transmisja rozpocznie się dziś, kilka minut po godzinie 20.00.

Program XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz

Reklama