Harcerze idą śladem partyzantów

Data publikacji: 26.09.2020 12:05
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.09.2020. Sielpia. 61. Rajd Śladami Walk Partyzanckich

26.09.2020. Sielpia. 61. Rajd Śladami Walk Partyzanckich
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

65 osób wyruszyło z Sielpi w 61. Harcerskim Rajdzie Szlakami Walk Partyzanckich. To drugi najstarszy rajd w Polsce, który łączy zabawę, przygodę i edukację.

Małgorzata Gorzewska komendantka rajdu informuje, że dziś harcerze mają do przejścia 12 kilometrów przez Niebo i Piekło do Końskich. Nocleg przewidziano w koneckim hufcu. Jutro harcerze przejdą 5 kilometrów. Młodsi uczestnicy, czyli zuchy przejdą jedynie 6 kilometrów i zakończą rajd dzisiaj. Jak dodaje komendantka, rajd to okazja do przypomnienia partyzantów związanych z ziemią konecką.

- Chcemy uczcić bohaterów naszego regionu. Nazywając rajd w ten sposób chcemy uczcić takie postaci jak Waldemar Szwiec „Robot”, Henryk Dobrzański „Hubal”, Antoni Heda „Szary” - mówi komendantka.

Jacek Suder, komendant trasy podkreśla, że rajd łączy zabawę z edukacją.

- Dla naszych harcerzy dzisiejszy rajd jest podsumowaniem zdobywanych umiejętności: udzielania pierwszej pomocy, tworzenia szyfrów czy wiązania węzłów. Staramy się łączyć zabawę z nauką. Odwiedzimy też 2 pomniki pamięci walk partyzanckich w Piekle i Niebie - mówi.

Podczas wieczornego ogniska harcerze będą przypominać partyzantów związanych z ziemią konecką. Uczestnicy, którzy wzięli udział w rajdzie pochodzą z powiatu koneckiego i jędrzejowskiego.

Reklama