Harmonia świata Henryka Wańka w „Domu Praczki”

Data publikacji: 02.08.2020 08:23
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
31.07.2020 Kielce. Dom Praczki. Wystawa malarstwa Henryka Wańka

31.07.2020 Kielce. Dom Praczki. Wystawa malarstwa Henryka Wańka
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Symboliczne, mistyczne i metafizyczne, ale też barwne i przykuwające uwagę - takie są obrazy Henryka Wańka, które można zobaczyć w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach.

Henryk Waniek to artysta sięgający po różne środki wyrazu artystycznego. Jak podkreśla Olga Grabiwoda, kurator wystawy, jest wspaniałym malarzem, ale też pisarzem, a te sposoby wypowiedzi wzajemnie się przenikają.

- Właściwie nie wiadomo, kim jest bardziej, czy malarzem czy pisarzem. Jest też eseistą, grafikiem, ale też znawcą różnych zagadnień ezoterycznych i pasjonatem Śląska. Jest to artysta, który dużo tworzy, ale też jednocześnie dużo pisze i to, co pisze, uzupełnia się tym, co maluje, a różne jego elementy malarskie pojawiają się w jego książkach. Dlatego najlepiej jest i zobaczyć i przeczytać - wyjaśnia.

W „Domu Praczki” można przyjrzeć się malarstwu artysty. Na wystawie znalazło się kilkadziesiąt prac, wykonanych techniką tradycyjną, a więc farbą olejną na desce lub płótnie. Najstarsze z tych zaprezentowanych, pochodzą z wczesnych lat 70. XX wieku.

Olga Grabiwoda zauważa, że obrazy Henryka Wańka to uchylanie drzwi do tajemnicy.

- Są to prace nasycone symboliką, mistyczne, bardzo różne. Ponieważ wystawa jest retrospektywą, można tu zobaczyć prace z wielu jego etapów, ale wszystkie sugerują, że pod podszewką rzeczywistości coś się czai - mówi.

Nieprzypadkowa, a wręcz niezwykle starannie przemyślana jest aranżacja wystawy. Ważny jest kierunek zwiedzania, kolejność oglądania prac. W poruszaniu się po galerii pomagają specjalne znaki.

- Istotą tej wyprawy jest krąg - tłumaczy Olga Grabiwoda.

- Henryk Waniek powiedział kiedyś, że to, co jest najbardziej tajemnicze i mistyczne, to jest rzeczywistość, a obrazy to są znaki na drodze, które o tym przypominają. Więc właściwie tajemnica nas otacza, tak jak horyzont, jak widnokrąg. Tajemnica jest wokół nas i ta wystawa próbuje nas wprowadzić w ten krąg - zauważa.

Doznaniom wizualnym towarzyszy muzyka.

- Aranżacja wystawy służy pewnego rodzaju medytacji i kontemplacji, więc mam nadzieję, że uda nam się przeniknąć przez drzwi tajemnicy - dodaje.

W planach galerii jest zorganizowanie spotkania z Henrykiem Wańką i kuratorskiego oprowadzania po wystawie.

Prace będzie można oglądać do października.

Galeria w soboty i niedziele jest czynna od godziny 10 do 17, natomiast od wtorku do piątku od 11 do 18.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama