Hejnał z wieży nie tylko w Krakowie

Data publikacji: 29.12.2020 18:50
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.12.2020. Opatowiec. Wieża strażacka znajdująca się przy remizie

29.12.2020. Opatowiec. Wieża strażacka znajdująca się przy remizie
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Położony na lewym brzegu Wisły malowniczy Opatowiec, od dwóch lat najmniejsze miasto w Polsce, cieszy się zainteresowaniem turystów. Można tam podziwiać m.in. zabytkowy poklasztorny kościół parafialny.

Dużą atrakcją jest też znajdująca się przy remizie wieża strażacka, z której codziennie w południe rozlega się hejnał „Opatowiec bujnym lasem i Wisłą pachnący”. O godzinie 6.00 wybrzmiewa najbardziej charakterystyczna melodia „Kiedy ranne wstają zorze”, a wieczorem o 22.00 „Zapada zmrok”.

Jednak na czas świąt komitet obywatelski na czele z Janem Charzewskim podjął inicjatywę muzyczną wprowadzającą mieszkańców w świąteczny nastrój. Codziennie w okresie świąteczno-noworocznym o pełnych godzinach pomiędzy 6.00 a 22.00 z wieży rozlegają się melodie tradycyjnych kolęd.

- W nadbudowanej w 2012 roku wieży zamontowano zegar z kurantami i urządzeniem hejnałowym. Aparatura elektronicznych kurantów umożliwia odtwarzanie melodii dzwonów i trąbki. Dźwięki te emitowane są za pomocą głośników- zaznacza Jan Charzewski. W repertuarze znajdują się m.in. kolędy „W żłobie leży”, „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”. Przede wszystkim kolędy powszechnie znane - zaznacza.

Sławomir Kowalczyk, burmistrz Opatowca przypomina, że zegar elektroniczny, sterowany przez satelitę, dzięki nowoczesnemu mechanizmowi ma możliwość wygrywania kilkudziesięciu melodii.

- Można zaprogramować dość dużo różnych utworów i na różne okoliczności. Ludzie ze wzruszeniem tego słuchają. To dzieło grupy ludzi. Od tej wieży wszystko się zaczęło. Jest naszą chlubą, naszą dumą - mówi.

Mieszkańcy Opatowca chwalą pomysł. Jak podkreślają - to bardzo dobra inicjatywa, bo kolędy są wiecznie żywe i wszechobecne.

Wieża ma symbolizować „trwałość Opatowca w historii, łączyć pamięć ze współczesnością, umacniać więzy międzypokoleniowe, tradycję miejscową".

Posłuchaj kolęd granych z opatowieckiej wieży:

Reklama