Historia Grupy Wyszehradzkiej na wystawie w kieleckim klasztorze

Data publikacji: 15.02.2021 19:21
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Norbert Orłowicz
15.02.2021 Kielce. Klasztor na Karczówce. Otwarcie wystawy dotyczącej 30-lecia współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej

15.02.2021 Kielce. Klasztor na Karczówce. Otwarcie wystawy dotyczącej 30-lecia współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej
Fot. Norbert Orłowicz / Radio Kielce

W klasztorze na kieleckiej Karczówce można oglądać wystawę prezentowaną z okazji 30-lecia współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Ekspozycja składa się z ponad 20 tablic. Prezentuje archiwalia zebrane dzięki zaangażowaniu archiwów państwowych i muzeów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Jak informuje ks. Jan Oleszko, wicerektor wspólnoty pallotynów na Karczówce, klasztor łączą wspólne przyjaźnie z tymi państwami. Dodał, że świątynia wielokrotnie gościła młodzież i instytucje z krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Adrian Kromka, dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie powiedział, że jest to wystawa wyjątkowa, łącząca archiwa wszystkich państw wyszehradzkich. Jest ona prezentowana we wszystkich parlamentach tych krajów.

- Z tego powodu też wybrano to wyjątkowe miejsce, jakim jest klasztor i miasto Kielce - powiedział.

Ekspozycja prezentuje historię państw Grupy Wyszehradzkiej, spotkania królów, rozwój stosunków handlowych, politycznych, kulturalnych, wydarzenia historyczne, walkę o wolność i demokrację w 1989 roku, a także sztukę, kulturę i edukację. Informacje można przeczytać w każdym z języków tych krajów oraz po angielsku.

Renata Kamienik z Fundacji Rozwoju Aktywności „Progress” podkreśla, że w planach jest zorganizowanie latem pokazu mody strojów dworskich w Podzmaczu koło Chęcin, we współpracy ze słowacką szkołą, która te stroje projektuje.

Ekspozycję będzie można zwiedzać indywidualnie przez ponad dwa miesiące.

Reklama