Historia online. OMPiO wspiera nauczycieli

Data publikacji: 12.11.2020 14:19
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Propozycje lekcji historii online i pomoce dydaktyczne dla nauczycieli przygotował Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Jolanta Białek, kierownik działu edukacji w tej instytucji mówi, że chce w ten sposób wspierać nauczycieli historii i edukacji wczesnoszkolnej.

- Nauczyciele mogą wykorzystać w całości te lekcje zgodnie ze scenariuszem, ale mogą też posiłkować się, a to wykładem, a to prezentacją, a to metodą, którą zaproponowaliśmy - informuje Jolanta Białek.

Na stronę instytucji trafiła już lekcja o patronach kieleckich ulic, skierowana do najmłodszych uczniów. Dzieci mogą poznać najważniejsze osoby w historii zarówno Polski, jak i stolicy województwa. Przy okazji uczą się mapy Kielc.

Kolejnym tematem, skierowanym tym razem do uczniów ósmych klas oraz szkół średnich jest lekcja poświęcona Józefowi Piłsudskiemu oraz Romanowi Dmowskiemu. Młodzi ludzie mogą poznać poglądy obu mężów stanu, ale też ich cytaty. Doktor Tomasz Ossowski, nauczyciel historii podkreśla, że w przypadku nauczania zdalnego, bardzo przydatne jest posiłkowanie się przez prowadzącego ciekawymi materiałami audio lub wideo.

- W przypadku nauczania zdalnego to zawsze jest urozmaicenie dla uczniów, choćby w postaci jakiegoś krótkiego filmu edukacyjnego. Wiele instytucji stara się wspierać nauczycieli, dlatego pomysł naszego lokalnego Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej jest bardzo cenny - uważa doktor Tomasz Ossowski.

Jak dodaje, lekcja online poświęcona Piłsudskiemu i Dmowskiemu jest bardzo zbliżona do tematu, który on sam realizował ze swoimi uczniami. Doktor Tomasz Ossowski był zaangażowany w przygotowanie lekcji dla maturzystów, które były nagrywane i emitowane przez Telewizję Polską w ubiegłym roku szkolnym.

- Stąd wiem, że takie lekcje trzeba bardzo dobrze opracować, bo będzie się ocenianym nie tylko przez uczniów, ale też innych nauczycieli - wyjaśnia.

OMPIO planuje przygotowanie przynajmniej dwunastu lekcji online. Nowe tematy będą trafiały raz w tygodniu na stronę internetową ośrodka. W planach są między innymi lekcje poświęcone buntom w PRL, żołnierzom niezłomnym na Kielecczyźnie oraz Henrykowi Sienkiewiczowi.

Reklama