„Historia z mojej pamięci” może ujrzeć światło dzienne. Weź udział w konkursie

Data publikacji: 22.09.2020 15:29
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. OMPiO

Do spisywania rodzinnych wspomnień zachęca Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. W tym celu organizuje konkurs pod hasłem „Historia z mojej pamięci”.

Termin zgłaszania prac mija 15 października. Jolanta Białek z OMPiO przekonuje, że warto wykorzystać ostatnie tygodnie konkursu i zanotować rodzinne historie. Podkreśla, że każda opowieść jest ważna.

- Proszę się nie obawiać tego, że życie waszego dziadka, życie waszego rodzica, wasze życie jest mało interesujące. Każdy z was ma na pewno taką historię, która zainteresuje innych, a na pewno nas - podkreśla.

Jolanta Białek dodaje, że to nie muszą być wielkie historie.

- To mogą być wycinki życia, to może być coś, co nam zostało w pamięci, a dotyczy jakiegoś przedmiotu, albo wycinka przestrzeni. Spróbujmy, zachęcam państwa do tego, aby z takich cegiełek, czyli państwa fragmentów pamięci, stworzyć historię Kielc, naszego regionu - zaznacza.

Największą wartością tych zapisków jest to, że zatrzymują dla przyszłych pokoleń pamięć o tym, co było.

- Jeśli ich nie zapamiętamy, nie przelejemy na papier, to one znikną, bo to nie są historie, które znajdują się w książkach, podręcznikach, literaturze naukowej. Ale z naszego punktu widzenia są to cenne historie, bo pokazują to, co najważniejsze, minione, codzienne życie. Spróbujmy je zachować - dodaje Jolanta Białek.

Na podstawie tych wspomnień Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej planuje wydać książkę. Jolanta Białek uspakaja jednak, że uczestnicy konkursu nie muszą przejmować się stroną literacką swoich prac.

- To nie jest konkurs literacki. Tu nie liczy się piękno języka, umiejętność dobrania odpowiedniej formy literackiej. Najważniejsze dla nas jest autentyczne wspomnienie z życia różnych ludzi, mieszkańców Kielc, Świętokrzyskiego. Proszę nie myśleć, że nie umiecie pisać - apeluje.

Regulamin konkursu i karta zgłoszenia na internetowej stronie Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Reklama