Historyczna chwila dla UJK. Pierwsi lekarze opuścili mury uczelni

Data publikacji: 02.07.2021 19:46
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.07.2021 Kielce. UJK. Pierwsi studenci kończą wydział lekarski

02.07.2021 Kielce. UJK. Pierwsi studenci kończą wydział lekarski
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Jesteście zobowiązani czynić dobro – mówiła do pierwszych w historii absolwentów kieleckiej medycyny profesor Marianna Janion, dziekan Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

W piątek (02.07.) odbyło się uroczyste absolutorium. 88 absolwentów kierunku lekarskiego odebrało dyplomy i złożyło lekarskie przyrzeczenie. Był wśród nich Michał Saletra. Jak stwierdził, będzie bardzo dobrze wspominał czas studiów, jednak teraz koncentruje się na nowych wyzwaniach.

- Na pewno ogromna ulga, w związku ze skończonymi już studiami, ale ciąży na nas też ogromna presja. To dopiero początek naszej kariery, niedługo będziemy wybierali specjalizacje. Ja poszedłem na te studia, bo chciałem być chirurgiem i w tym kierunku będę dalej chciał się rozwijać – mówił Michał Saletra.

Profesor Stanisław Głuszek, rektor UJK podkreśla, że dzień jest datą historyczną.

- To jest historyczna chwila nie tylko dla Uniwersytetu, ale również dla miasta i regionu. Robiliśmy wszystko, żeby jakościowo zabezpieczyć odpowiednie kształcenie, zarówno to podstawowe jak i przedkliniczne i kliniczne. Porównując się z uczelniami w innych miastach myślę, że zrobiliśmy dobrą robotę i to zaprocentuje na przyszłość – stwierdził rektor UJK.

Sukcesu pogratulował rektorowi Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta podkreślał, że to właśnie starania profesora Stanisława Głuszka doprowadziły do powstania kierunku lekarskiego na UJK. Senator gratulował też młodym lekarzom.

- Mam nadzieję, że pozostaną w kraju i dzięki nim rozniesie się wiadomość, że osoby kończące kierunek lekarski w Kielcach są naprawdę dobrymi lekarzami z powołania. To będzie naprawdę dobra reklama i UJK, i naszego miasta – mówił senator.

Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski podkreślił, że Kielce dołączają do elitarnego grona miast, gdzie kształcą się lekarze. Życzył absolwentom, żeby mieli jak najmniej pracy, ale - jak przyznał - ostatnie wydarzenia w kraju uczą, że przed młodymi medykami staną duże wyzwania.

Byłym już studentom kierunku lekarskiego pogratulował również wicemarszałek województwa Marek Bogusławski.

Reklama