Historyczne grodzisko w Wiślicy doczeka się rewitalizacji [WIZUALIZACJA]

Data publikacji: 25.05.2021 17:45
Autor: Piotr Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wiślica. Wizualizacje historycznej trasy turystycznej

Wiślica. Wizualizacje historycznej trasy turystycznej
Fot. Studio Architektoniczne, Andrzej Kadłuczka „ARCHE-CON”

XI-wieczne grodzisko, które dało początek Wiślicy będzie poddane rewitalizacji. Prace archeologiczne prowadzone w latach 1949-1960 wykazały istnienie pierwszego grodu. Wykopaliska odsłoniły plan zabudowy domów i ulic, zbiornik na wodę oraz studnię wykutą w skale.

Wiślica. Wizualizacje historycznej trasy turystycznejFot. Studio Architektoniczne, Andrzej Kadłuczka „ARCHE-CON”

Teraz władze miasta chcą wyeksponować te tereny i wybudować kładki, którymi poruszać się będą turyści. Trasa będzie wiodła także po innych częściach związanych z historią miasta.    

W środę (26.05.) podpisana zostanie umowa na dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Wsparcie finansowe zapewnił też wicepremier Piotr Gliński.

W ramach inwestycji zostanie utworzona historyczna trasa turystyczna „Przez Pradzieje Chrześcijańskiej Wiślicy”.

- Trasa obejmie swoim zasięgiem zarówno wczesnośredniowieczne grodzisko, tereny rekreacyjne, jak i kościoły: świętego Ducha i Świętego Marcina. Na trasie zostanie ustawionych 16 figur, przedstawiających świętych - informuje burmistrz miasta Jarosław Jaworski.

Jak dodaje włodarz, miejsce, będące pomnikiem historii zostanie ogrodzone, ale po koronie wału będą poprowadzone drewniane ścieżki.

- W ramach inwestycji odrestaurujemy majdan grodziska. Eksponowana będzie studnia i cysterna. Pokażemy też miejsca, w których znajdowały się domostwa. Z uwagi na to, że teren znajduje się pod ścisłym nadzorem konserwatorskim, nie możemy pozwolić sobie na zbyt inwazyjną ingerencję - wyjaśnia burmistrz.

W ramach projektu zmodernizowany zostanie też dom kultury oraz tereny rekreacyjne nad Nidą. Pojawią się na nich chodniki, zostanie zamontowany monitoring oraz nowe oświetlenie, do zasilania którego posłużą ogniwa fotowoltaiczne.

Wartość inwestycji to ponad 6,2 mln zł. Dofinansowanie z RPO Województwa Świętokrzyskiego wyniesie niemal 4,2 mln zł. Pomoc w sfinansowaniu projektu zaoferował również wicepremier Piotr Gliński, który jest honorowym obywatelem Wiślicy

- Pan premier pokrył część wkładu własnego, dotyczącą inwestycji o charakterze historyczno-zabytkowym. Będzie to 800 tys. złotych - dodaje Jarosław Jaworski.

W środę umowę na dofinansowanie projektu podpiszą marszałek województwa Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik, burmistrz Wiślicy Jarosław Jaworski i skarbnik Halina Sokołowska.

- Podpisanie umowy otworzy nam drogę do rozpisania przetargu. Liczymy na korzystne oferty, dzięki którym uda się jeszcze bardziej obniżyć wkład własny miasta - mówi burmistrz.

Wiślica. Wizualizacje historycznej trasy turystycznejFot. Studio Architektoniczne, Andrzej Kadłuczka „ARCHE-CON”

Reklama