Historyk z Opatowa z nagrodą MEN

Data publikacji: 15.10.2020 19:27
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Małgorzata Grządziel

Na zdjęciu: Małgorzata Grządziel
Fot. Fot. LO im. Bartosza Głowackiego w Opatowie

Małgorzata Grządziel, nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego w Opatowie, została uhonorowana nagrodą Ministra Edukacji Narodowej. Wyróżnienie przyznawane jest za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.

Wysokość nagrody wynosi 7,5 tys. zł brutto. Z uwagi na pandemię, uroczysta gala wręczenia nagród została odwołana.

Jak mówi Małgorzata Grządziel, otrzymanie takiej nagrody to dla niej piękny moment, bo w ten sposób podsumowana została jej dotychczasowa praca zawodowa, która trwa od 1985 roku. Najpierw nauczała w szkole w Przysusze, a od 1987 roku nierozerwalnie związana jest z opatowskim liceum. Jak mówi, zaczęła uczyć gdy w Polsce był inny system polityczny, a chciała przekazywać swoim uczniom prawdę.

- Cieszę się bardzo, że jest ta nagroda. To dla mnie uwieńczenie tego etapu, który był. Nie rezygnuję z nauczania, bo szkoła to moje życie i żywioł, ale to pierwszy sygnał powolnego schodzenia ze sceny - mówi.

Kolejnym trudnym etapem w życiu zawodowym Małgorzaty Grządziel była transformacja ustrojowa. Jak mówi, nie wiadomo było, co z oświatą, co z nauczaniem historii. Gdy edukacja weszła na odpowiednie tory, postanowiła dokształcać się w zakresie szkolenia nauczycieli i dziś jest trenerem w oświacie. Jak przyznaje, wielu nauczycieli do szkoły trafia z przypadku.

Podkreśla także, że w czasie swojej pracy spotkała przeróżnych uczniów, ale paradoksalnie to ci sprawiający kłopoty ją „oszlifowali”. Z kolei za swoje sukcesy uważa sukcesy swoich uczniów, m.in. laureata centralnej olimpiady historycznej.

- To jest wielki sukces, natomiast ja w swojej pracy nie zakładałam spektakularnych sukcesów. Dla mnie ważne jest to, że wczoraj otrzymałam życzenia, ktoś się uśmiechnął, zapytał - mówi Małgorzata Grządziel.

Kandydaturę Małgorzaty Grządziel do nagrody zgłosiła dyrektor opatowskiego „Bartosza” Małgorzata Szczepańska. Jak mówi, jest dumna, bo to bardzo duży sukces szkoły. Jak podkreśla, takich nauczycieli nie jest zbyt wielu, a Małgorzata Grządziel w ciągu swojej pracy nieustannie się rozwijała.

- Jest inspiracją nie tylko dla uczniów, ale także młodszych kolegów po fachu. Jest także indywidualnością, która każdej szkole jest potrzebna - dodaje.

Małgorzata Grządziel w liceum uczy historii oraz wiedzy o społeczeństwie. W innej szkole prowadzi zajęcia z etyki. Jest trzecim nauczycielem w ponadstuletniej historii szkoły, który takie wyróżnienie otrzymał.

Reklama