Holenderski sposób na suszę i ulewy

Data publikacji: 01.07.2020 13:08
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W powiecie ostrowieckim będzie tak jak w Holandii. Tak zwane suche poldery z jednej strony mają uchronić przed powodzią, a z drugiej pomóc w walce z suszą. Ich utworzenie planuje państwowe przedsiębiorstwo Wody Polskie.

Piotr Szczygieł, kierownik nadzoru wodnego Wody Polskie informuje, że poldery maja powstać na rzece Modle w powiecie ostrowieckim, która wielokrotnie sprawiała problemy nie tylko rolnikom, ale i mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego. Inwestycja ma dwojaki charakter.

- Z jednej strony poldery będą wyłapywać wodę przy dużych opadach, bo Modła ma charakter górski, szybki spływ, ale będą też zatrzymywać wodę - wyjaśnia Piotr Szczygieł.

Dodaje, że poldery będą na Modle, a także na strumieniach od Szwarszowic oraz od Mychowa. Inwestycja kosztować będzie ok. 20 mln zł, z czego 16 mln zł ma pochodzić z funduszy europejskich. Wójt Bałtowa Hubert Żądło proponuje z kolei utworzenie w jego gminie dwóch zbiorników retencyjnych.

- Mamy łąki w okolicach Lemierzy i Rudki, więc jest możliwość wykonania dwóch zbiorników. Jeden o powierzchni 30 hektarów. Drugi, z gminą Ćmielów, pokrywający około 200 hektarów - informuje Hubert Żądło.

Wójt wskazał te miejsca Wodom Polskim i liczy na to, że instytucja dofinansuje budowę zbiorników.

Przedstawiciele Wód Polskich rozmawiali dziś z samorządowcami z powiatu ostrowieckiego o sposobach przeciwdziałania suszy i jej skutkom. Maciej Brzeski, zastępca dyrektora zarządu zlewni w Radomiu informuje, że możliwością przechwytywania większej ilości wody są inwestycje w budowę zastawek, przepustów i jazów.

Dziś Polska retencjonuje ok. 6,5 proc. zasobów wodnych. Dla porównania, w Hiszpanii ten wskaźnik wynosi 45 proc.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama