Hospicja perinatalne sposobem na ochronę życia

Data publikacji: 19.02.2021 15:05
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.02.2021 Kielce. Konferencja prasowa. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Jamka - członek zarządu województwa, poseł Mariusz Gosek i minister Michał Wójcik

19.02.2021 Kielce. Konferencja prasowa. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Jamka - członek zarządu województwa, poseł Mariusz Gosek i minister Michał Wójcik
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

- Rolą polityków jest być blisko ludzi i wsłuchiwać się w ich problemy – między innymi dlatego złożyliśmy projekt, dotyczący powstawania hospicjów perinatalnych – mówił podczas piątkowego spotkania w Kielcach minister Michał Wójcik z Solidarnej Polski.

Wiceszef partii przedstawił szczegóły nowelizacji ustawy „Za życiem", a także projekty wsparcia i terapii dzieci ze stwierdzonym zespołem Aspergera czy spektrum autyzmu. Jak stwierdził minister Michał Wójcik, państwo nie może odwracać się plecami od rodziców dzieci u których stwierdzono wady letalne.

- Projekt utworzenia hospicjów perinatalnych to właśnie wielkie wsparcie dla wszystkich dotkniętych dramatem wad letalnych. Kobiety będą miały szczegółową opiekę i będą prowadzone przez wszystkie etapy ciąży z wadami letalnymi, aż do momentu urodzenia dziecka. Nawet jeżeli dziecko przeżyje kilka godzin. l państwo musi wspierać te osoby, aby jak najlepiej pomóc im przeżyć tę traumę - dodaje.

Minister Michał Wójcik odnosząc się do zaproponowanego przez Platformę Obywatelską tzw. „Pakietu Praw Kobiet” stwierdził, że jest to pomysł który można określić jako "aborcja na życzenie do 12 tygodnia życia".

- W 12 tygodniu życia, człowiek ma wykształcone rączki i nóżki, porusza nimi. Ma serce, ma mózg, większość narządów także jest wykształconych. To co wczoraj zaproponowała Koalicja Obywatelska jest to radykalny zwrot w stronę lewicy. Zastanawiam się co w tej sytuacji zrobi skrzydło konserwatywne Platformy. Budka prowadzi Koalicję na manowce, projekt zaproponowany wczoraj nie pozostawia co do tego żadnych złudzeń - dodał minister.

Jak mówi świętokrzyski poseł Mariusz Gosek, obecnie Solidarna Polska pracuje nad usprawnieniem pomocy dla dzieci z zespołem Aspergera czy ze stwierdzonym spektrum autyzmu.

- Niedawno przedłożyliśmy projekt ustawy, dotyczący hospicjów perinatalnych. Także w zakresie pomocy dla dzieci, rodziców i opiekunów dzieci z zespołem Aspergera, czy autyzmem. Chcemy podjąć kompleksowe i całościowe działania zmierzające do poprawy ich codziennego funkcjonowania – wyjaśnia.

Obecnie w całym kraju funkcjonuje zaledwie 19 hospicjów perinatalnych. Jeszcze dziś minister Michał Wójcik spotka się między innymi z przedstawicielami kieleckiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu, pracownikami i podopiecznymi Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacyjnego.

Minister odwiedzi dziś Słupię Konecką, gdzie spotka się z rolnikami i seniorami. Wieczorem odwiedzi Włoszczowę gdzie w spotkaniu mają wziąć udział reprezentanci świętokrzyskiego i śląskiego urzędu wojewódzkiego.

Reklama