Hucuły z Wymysłowa walczą o złoto mistrzostw Polski

Data publikacji: 19.09.2020 16:38
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.09.2020. Regietów. IV Mistrzostwa Polski Hucułów

19.09.2020. Regietów. IV Mistrzostwa Polski Hucułów
Fot. Marek Biernat

W Regietowie na terenie Stadniny Koni "Gładyszów", rozpoczęło się wielkie dwudniowe święto koni rasy huculskiej. W IV Mistrzostwach Polski Hucułów bierze udział 50 najlepszych zawodników z Polski, w tym reprezentanci drużyny Geronimo Team z Wymysłowa, w gminie Kazimierza Wielka, którzy ubiegają się o tytuł najlepszego jeźdźca w Polsce w kategorii koni huculskich. Są też zawodnicy z zagranicy.

Uczestnicy rywalizacji walczą o tytuł Mistrza Polski Koni Huculskich w tzw. ścieżce huculskiej. Seniorzy do pokonania mają około 30 przeszkód. Począwszy od slalomów, skoków, przeprawy przez rów z wodą, jar w lesie, aż do skoku przez wóz z sianem, czy przenoszenia piłeczek. Z kolei juniorzy mają do pokonania około 16 przeszkód m.in. stąpanie po drewnianych kładkach, przekroczenie wiatrołomu czy zeskok.

Marek Biernat, założyciel stadniny Geronimo Team podkreśla, że sam udział w prestiżowej imprezie jest dużym wyróżnieniem dla stadniny. Dodaje, że do Regietowa pojechała mocna ekipa zarówno w kategorii juniorów jak i seniorów.

- Postaramy się godnie reprezentować kazimierską społeczność. Bardzo prosimy o trzymanie kciuków. Poprzez treningi dołożyliśmy wszelkich starań, aby wypaść jak najlepiej. Mamy 12 zawodników, którzy znaleźli się w pierwszej 50 w Polsce. Skład juniorski liczy 6 osób, tyle samo skład seniorski - dodaje.

Istotnym puntem programu sobotniej imprezy jest tzw. przegląd hodowlany, czyli wybór czempiona i czempionki koni huculskich. Konie oceniane są przez międzynarodową komisję składającą się z fachowców, którzy zajmują się oceną użytkową koni. Marek Biernat dodaje, że stadnina Geronimo Team wystawiła 6 najlepszych koni.

- Z całej stawki startującej, konie wychodzą w grupie, potem są oceniane indywidualnie. Przy ocenie brane są pod uwagę:  typ konia, pokrój, ruch konia oraz ogólna kondycja i przygotowanie do pokazu - tłumaczy.

Drugiego dnia zawodnicy będą walczyć o tytuł najlepszej osoby w Polsce w kategorii skoków przez przeszkody. Ocenie będzie podlegać czystość przejazdu i czas.

W ubiegłym roku na mistrzostwach drużyna Geronimo Team uzyskała łącznie dwa złote medale. Pierwsze miejsce w kategorii juniorów otrzymała Jola Czopek z Kęt z województwa małopolskiego. Z kolei Oliwia Grelewicz z Drożejowic uzyskała tytuł Mistrza Polski Koni Huculskich w skokach przez przeszkody w kategorii Open.

Konie huculskie to jedna z najstarszych i najwierniejszych człowiekowi ras koni. Większość dni w roku przebywają pod chmurką. Na co dzień kazimierskie hucuły służą jako lokalna atrakcja turystyczna, a także są wykorzystywane do hipoterapii i nauki jazdy. Są najmniej zmodyfikowaną genetycznie rasą w Polsce.

Reklama