Hulajnogi trafią na parkingi?

Data publikacji: 04.06.2020 13:20
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Kielczanie narzekają na porzucane w przypadkowych miejscach hulajnogi. Problem stanowią pojazdy do wynajęcia, które przez użytkowników zostawiane są na środku chodników lub rzucane na trawniki.

Mieszkańcy sugerują władzom miasta wyznaczenie miejsc parkingowych dedykowanych tym maszynom.

- Hulajnogi niektórym ludziom po prostu przeszkadzają. Rzucane są gdzie popadnie, a ktoś inny może chciałby z nich skorzystać. Powinny powstać w Kielcach miejsca, z których brałoby się hulajnogę, a następnie ją tam zostawiało - mówią.

Pomysł mieszkańców popiera przewodniczący rady miasta, Kamil Suchański. Jak mówi, lepsza od straszenia mandatami jest sugestia gdzie zostawić hulajnogę. To wytworzyłoby dobre nawyki wśród użytkowników.

- Parkingi dla hulajnóg pozwoliłyby na powstanie fajnego zwyczaju, który nie byłby uregulowany prawnie, ale pozwoliłby na lepsze współżycie pieszych i zmotoryzowanych, zwłaszcza, że z czasem liczba hulajnóg i skuterów będzie tylko rosnąć - mówi radny.

Paweł Maliszewski, przedstawiciel firmy Blinkee.city, która prowadzi wynajem hulajnóg w Kielcach, w pełni popiera pomysł powstania dedykowanych im parkingów. Jak mówi, firma jest gotowa pomóc w promowaniu korzystania z takich punktów.

- Moglibyśmy wprowadzić usługę premiowania tych użytkowników, którzy zostawialiby maszyny w punktach. Niekoniecznie musiałoby się to wiązać z kosztami ze strony miasta. Mogłyby to być zwykle naklejki na chodnikach, które pozwalałyby użytkownikom zidentyfikować miejsca, w których można zostawić hulajnogę - proponuje.

Rozmowy firm wynajmujących hulajnogi na temat stworzenia parkingów prowadzone są już z niektórymi polskimi miastami.

Na razie w Kielcach dostępnych jest ponad 100 hulajnóg do wynajęcia. Operator zapowiada przy tym, że w miarę potrzeb ich liczba będzie rosła.

Tagi do tego wpisu
Reklama