Idzie wielka woda. W piątek fala kulminacyjna na Wiśle

Data publikacji: 15.10.2020 15:00
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.10.2020. Sandomierz. Wisła

15.10.2020. Sandomierz. Wisła
Fot. Tomasz Chmiel / Urząd Miasta w Sandomierzu

- Nie ma zagrożenia powodziowego na Wiśle w Sandomierzu - zapewniają przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Poziom rzeki wciąż jednak systematycznie rośnie.

Magdalena Gala, rzecznik RZGW, informuje, że według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej fala kulminacyjna przejdzie przez powiat sandomierski jutro. W mieście stan ostrzegawczy będzie przekroczony o metr. Nie ma niebezpieczeństwa przelania się wody przez koronę wału, bo pozostaną do niej jeszcze trzy metry. Fala wezbraniowa na Wiśle spodziewana jest także w Zawichoście.

- Stan ostrzegawczy zostanie przekroczony o 80 cm, co oznacza, że nie będzie zagrożenia przelania się wody - dodała rzeczniczka.

15.10.2020. Sandomierz. WisłaFot. Tomasz Chmiel / Urząd Miasta w Sandomierzu

W powiecie sandomierskim trwa budowa zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Podwyższane i wzmacniane są między innymi wały rzeki Koprzywianki, która jest dopływem Wisły. Budowany jest mur oporowy w Sandomierzu, a niedługo rozpoczną się prace przy budowie bramy portowej, która będzie chronić przed większym napływem wody wiślanej.

15.10.2020. Sandomierz. WisłaFot. Tomasz Chmiel / Urząd Miasta w Sandomierzu

Radosław Radoń, wicedyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, zapewnia, że inwestycja prowadzona jest w taki sposób, aby nie doprowadzić do powtórki powodzi z 2010 roku.

- Na wypadek, gdy występuje podniesienie się zwierciadła wód powodziowych są specjalne procedury. Wykonawcy dysponują rozwiązaniami, które pozwalają na doraźne zabezpieczenie terenu budowy. Wszystkie działania związane z częściową rozbiórką obwałowań prowadzone były w okresie pozapowodziowym i w chwili obecnej nic mieszkańcom nie grozi - uspokaja.

15.10.2020. Sandomierz. WisłaFot. Tomasz Chmiel / Urząd Miasta w Sandomierzu

Poziom Wisły w Sandomierzu wynosi obecnie około 480 cm. Przekroczony jest stan ostrzegawczy.

Tagi do tego wpisu
Reklama