Ile Polska wydaje na zbrojenia? [RAPORT]

Data publikacji: 07.05.2021 14:07
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W ubiegłym roku najwięcej na zbrojenia wydały USA - 778 mld dolarów, na drugim miejscu znalazły się Chiny - 252 mld dolarów, a na trzecim Indie, które wydały na wojsko prawie 73 mld dolarów. Tak wynika z najnowszego raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI). Polska awansowała o jedną pozycję.

Pierwszą trójkę już znamy. A jak wygląda sytuacja na starym kontynencie? W 2020 roku właściwie wszystkie z 30 państw członkowskich NATO wydały na armię więcej niż w 2019 roku. Największy skok dotyczy Bułgarii, która z wydatków na poziomie 1,7 proc. PKB przeznaczyła w 2020 roku na swoje siły zbrojne ponad 3,1 proc. PKB. Znacząco zwiększyła swój budżet obronny również Rumunia - z 1,7 proc. PKB do 2,3 proc. PKB. 

Polska pod względem nakładów na obronność awansowała o jedną pozycję. Z wydatkami na poziomie 13 mld dolarów (wzrost z 2 proc. PKB do 2,2 proc. PKB) uplasowaliśmy się na 19. miejscu, wyprzedziliśmy m.in. Holandię. 

Dokument opracowany przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) przedstawia analizę dotyczącą 2020 roku i pokazuje, że mimo kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19, światowy wyścig zbrojeń nie słabnie. W ubiegłym roku globalne wydatki zbrojeniowe wyniosły 1,981 biliona dol., a to oznacza nie tylko wzrost w stosunku do 2019 roku o 2,6 proc. lecz także najwyższą kwotę w historii badań obronnych prowadzonych przez SIPRI. 

Więcej na ten temat można przeczytać na portalu Polska Zbrojna

Reklama