Inauguracja roku akademickiego w Sandomierzu i... problemy lokalowe

Data publikacji: 12.10.2021 16:11
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.10.2021. Sandomierz. Inauguracja roku akademickiego w filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Na zdjęciu (od lewej): dr hab Piotr Sobolewski - dziekan filii UJK w Sandomierzu , prof. Stanisław Głuszek - rektor UJK w Kielcach

12.10.2021. Sandomierz. Inauguracja roku akademickiego w filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Na zdjęciu (od lewej): dr hab Piotr Sobolewski - dziekan filii UJK w Sandomierzu , prof. Stanisław Głuszek - rektor UJK w Kielcach
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

200 studentów zainaugurowało dzisiaj nowy rok akademicki w filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Sandomierzu. Uroczystość odbyła się w Zamku Królewskim.

Rektor prof. Stanisław Głuszek powiedział w rozmowie z Radiem Kielce, że dalszy rozwój filii zależy nie tylko od uniwersytetu. Największym problemem jest zbyt mała baza lokalowa. UJK od dawna stara się o dodatkowe pomieszczenia w Sandomierzu, jak na razie bezskutecznie.

- Oczekujemy większego wsparcia ze strony miasta i powiatu, ponieważ nasz budynek nie odpowiada warunkom prowadzenia zajęć takich kierunków jak mechatronika czy kosmetologia. Mamy z tym duży problem - stwierdził rektor.

Wyraził nadzieję, że wraz z nowym rokiem akademickim rozmowy z władzami samorządowymi na temat poszerzenia bazy lokalowej dla filii UJK zostaną wznowione, ponieważ jego zdaniem Sandomierz zasługuje na miano miasta uniwersyteckiego.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, pytany przez reporterkę Radia Kielce o sposób na rozwiązanie tego problemu, stwierdził, że obecnie miasto nie jest w stanie zaoferować żadnych pomieszczeń dla filii. Ostatni pomysł, aby jej siedzibą była Szkoła Podstawowa nr 2 spotkał się z ostrym sprzeciwem rodziców. Zdaniem burmistrza problem lokalowy to temat nie tylko dla władz miasta, ale także dla innych środowisk i władz powiatu.

Dziekan filii, dr hab. Piotr Sobolewski powiedział, że w jego planach, oprócz dalszego rozwoju dydaktyki, jest także stworzenie większej grupy badawczo-naukowej.

- Nasi pracownicy mieli naprawdę bardzo cenne publikacje i wystąpienia na liczących się zjazdach praktycznie w całym świecie. Ich dorobek związany jest z mechatroniką, prawem i administracją oraz filologią angielską - dodał dziekan.

Studenci filii UJK w Sandomierzu mówili nam, że bardzo cenią sobie sposób prowadzenia zajęć oraz atmosferę na uczelni. Wybrali ją, ponieważ wcześniej zapoznali się z dobrymi opiniami na jej temat. Ważnym argumentem była też bliskość filii w stosunku do miejsca zamieszkania, co obniża koszty studiowania. 

Podczas uroczystości w zamku odbyła się immatrykulacja stu studentów I roku. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Sandomierzu kształci na czterech kierunkach: mechatronice, filologii angielskiej, kosmetologii oraz administracji.

Reklama