Inkubator pomoże polskim rzemieślnikom

Data publikacji: 29.06.2021 15:19
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.06.2021. Kielce. Konferencja z usiadłem wiceminister Olgi Semeniuk. Na zdjęciu (od lewej):
Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski, Krzysztof Słoń senator PiS, Olga Semeniuk - wiceminister MRPiT, Renata Janik - wicemarszałek województwa, Janusz Piątek - wiceprezes Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach

29.06.2021. Kielce. Konferencja z usiadłem wiceminister Olgi Semeniuk. Na zdjęciu (od lewej): Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski, Krzysztof Słoń senator PiS, Olga Semeniuk - wiceminister MRPiT, Renata Janik - wicemarszałek województwa, Janusz Piątek - wiceprezes Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Powołanie Polskiego Inkubatora Rzemiosła, a także utworzenie funduszu wsparcia dla rzemieślników, to główne założenia programu dla małych i średnich firm. O ich założeniach mówiła w Kielcach Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju pracy i technologii.

Jak stwierdziła, obecnie rzemieślnicy, także z uwagi na pandemię koronawirusa borykają się z wieloma problemami. Odpowiedzią na wyzwania tego środowiska ma być specjalny fundusz a także nowelizacja ustawy o rzemiośle.

- Udało nam się opracować program, działający w ramach Inkubatora Rzemiosła. Dzięki wypracowanej strategii, w ciągu 10 lat, rząd przeznaczy fundusz w wysokości 100 mln zł na wsparcie rzemiosła i rzemieślników. Może wydawać się, że to niewielka kwota, jednak już teraz otrzymałam zapewnienie od premiera Mateusza Morawieckiego, że ta kwota będzie sukcesywnie i systematycznie zwiększana. Moim celem jest to, aby niezależnie od tego kto obecnie rządzi, państwo wspierało rozwój sektora rzemieślniczego. Pozwoli to wzmocnić nasz sektor towarów i usług a także wzmocni sektor eksportowy kraju - dodaje.

Ustawa zakłada wsparcie i rozwój kształcenia dualnego w szkolnictwie branżowym, umożliwiając uczniom praktyki pod okiem wykwalifikowanych rzemieślników z perspektywą znalezienia pracy zaraz po ukończeniu nauki.

Ponadto, minister Olga Semeniuk zapowiedziała, że w połowie lipca, Narodowy Instytut Wolności ogłosi konkurs w ramach którego, rzemieślnicy będą mogli pozyskać dotacje w kwocie do 20 tysięcy złotych. Takie pieniądze pozwolą między innymi na transformacje cyfrową, szkolenia, zakup sprzętu, a także promocje zawodów rzemieślniczych.

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, rzemiosło jest bardzo ważnym i istotnym elementem ogłoszonego przez Zjednoczoną Prawicę programu społeczno-gospodarczego jakim jest Polski Ład. - Społeczeństwo oczekuje tego aby wśród nas były dostępne usługi polskiego rzemiosła. To gwarantuje dobrą jakość, ale także daje gwarancje stabilności zatrudnienia- zaznacza.

Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak zwraca uwagę na duże zapotrzebowanie rynku pracy na dobrze wykwalifikowanych pracowników. Jak mówi, dalszy rozwój kształcenia dualnego pozwoli młodym ludziom aktywnie wejść na rynek pracy zaraz po zakończeniu nauki.

Z kolei Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, podkreśla, że propozycje przedstawione przez resort rozwoju pracy i technologii wspierające rozwój rzemiosła stymulują także rozwój szkolnictwa branżowego.

– W tym zakresie działania zarządu województwa są kompatybilne z działaniami podejmowanymi przez ministerstwo. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat, z Europejskiego Funduszu Społecznego na odbudowanie szkolnictwa zawodowego i branżowego województwo przeznaczyło prawie 80 mln złotych – dodaje.

Janusz Piątek, wiceprezes Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach mówi, że reforma ustawy o rzemiośle jest niezbędna do tego, aby odwrócić negatywne tendencje na rynku pracy.

- Z perspektywy czasu wiemy, że likwidacja szkolnictwa zawodowego była błędem. Dzisiaj w zawodach rzemieślniczych cały czas brakuje ludzi do pracy. Gdyby nie pracownicy zza wschodniej granicy, w całym kraju mielibyśmy ogromny problem. Dlatego konieczne jest systemowe działanie, z pewnością dzieci i młodzież, które ukończą szkoły branżowe w zawodach rzemieślniczych nie będą bezrobotne. Przygotowanie i opracowanie Polskiego Inkubatora Rzemieślniczego to wielka rzecz - dodaje.

Obecnie, funkcjonuje w Polsce ponad 4,1 mln przedsiębiorstw, w tym 99,9 proc. stanowią małe i średnie firmy, zatrudniające ok. 6,75 mln osób. W organizacjach rzemiosła zrzeszonych jest ok. 300 tys. przedsiębiorstw, wśród nich wiele firm rodzinnych.

Reklama