Inspekcja Transportu Drogowego będzie miała nowy oręż

Data publikacji: 09.06.2021 14:37
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Mobilna Stacja Kontroli Pojazdów

Mobilna Stacja Kontroli Pojazdów
Miedziana Góra. 04.07.2019 / Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

W przyszłym roku do województwa świętokrzyskiego trafi mobilna stacja diagnostyczna. Będzie to nowe narzędzie Inspekcji Transportu Drogowego do walki z przewoźnikami, którzy zaniedbują stan techniczny pojazdów.

Urządzenie jest przewożone w samochodzie ciężarowym. Można rozłożyć je w każdym miejscu. Stacja wyposażona jest m.in. w rolki do kontroli sprawności i skuteczności układu hamulcowego, szarpaki hydrauliczne do kontroli układu zawieszenia, wagę oraz analizator spalin. Jeżeli pojazd jest w dobrym stanie technicznym, kontrola trwa około 10 minut.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur w rozmowie z Radiem Kielce stwierdził, że bardzo ważne jest eliminowanie z dróg niesprawnych technicznie pojazdów.

- Za pomocą tych stacji będziemy jeszcze skuteczniej kontrolowali stan pojazdów i eliminowali te, które stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Niejednokrotnie podczas jednej akcji z wykorzystaniem mobilnej stacji, zatrzymujemy nawet 30-40 proc. dowodów rejestracyjnych - zauważa.

Chociaż w województwie świętokrzyskim nie ma jeszcze mobilnej stacji diagnostycznej, to inspektorzy każdego dnia wyjeżdżają na drogi i sprawdzają, czy pojazdy ciężarowe i autobusy są sprawne technicznie. Tylko w tym roku funkcjonariusze zatrzymali ponad 300 dowodów rejestracyjnych m.in. za brak okresowego badania oraz niesprawny układ hamulcowy lub kierowniczy. W całym ubiegłym roku było ich niespełna 400.

Paweł Górak, Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego przyznaje, że obecnie jest większy ruch pojazdów niż na początku epidemii. - Tym samym i my zwiększyliśmy liczbę kontroli, co widać po statystykach - dodaje.

Do końca przyszłego roku mobilne stacje diagnostyczne otrzymają wszystkie województwa.

Reklama