Instytucje kultury przygotowane na żółtą strefę

Data publikacji: 02.10.2020 15:17
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
15.01.2020 Kielce. Pałac Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe. Widok

15.01.2020 Kielce. Pałac Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe. Widok
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Żółta strefa, którą stały się od dziś Kielce i powiat kielecki, wprowadziła zamieszanie w niektórych instytucjach kultury. Najbardziej dotkliwe dla wielu z nich jest ograniczenie widowni, która teraz może być zajęta tylko w 25 proc.

Już w czwartek na portalu społecznościowym Muzeum Narodowego w Kielcach pojawiła się informacja o odwołaniu wydarzeń zaplanowanych na najbliższy czas. We wpisie czytamy: „Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 września 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zgodnie z którym miasto Kielce znajdzie się w „żółtej strefie”, wszystkie wydarzenia zaplanowane w najbliższym czasie, zostają odwołane, m.in: wykłady z cyklu „Niedziela w Muzeum” oraz koncert w Oblęgorku w ramach cyklu „Wieczory u Pana Henryka". Natomiast Muzeum Narodowe w Kielcach nadal pozostaje dostępne do zwiedzania, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa”.

Szczęścia nie mają miłośnicy talentu Roksany Węgiel. Młoda artystka najpierw miała wystąpić w Filharmonii Świętokrzyskiej 29 marca, potem termin ustalono na 5 października. W poniedziałek miała dać aż dwa koncerty, o 16.30 i 19.00. W związku z wprowadzeniem żółtej strefy, wydarzenie zostanie przeniesione na listopad lub grudzień. Termin jest w trakcie ustalania, ale organizatorzy informują, że sprzedane bilety zachowują ważność.

Wojewódzki Dom Kultury nie zmienia swojego repertuaru. Jedynie zaplanowana na niedzielę uroczysta edycja Senior Show w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, w związku z obostrzeniami, zmieniała swój charakter. Według pierwotnego założenia miała się odbywać stacjonarnie i on-line. Teraz organizatorzy zachęcają, by śledzić spotkanie przez Internet, choć jak zapewnia Tomasz Irski, są też miejsca na widowni.

- Namawiam do śledzenia transmisji w Portalu Informacji Kulturalnej, a jeżeli ktoś chce nas zobaczyć na żywo, to nawet w żółtej strefie jest taka możliwość. Na sali widowiskowej zabezpieczamy miejsca dla 75 osób – wyjaśnia.

W Centrum Geoedukacji na kieleckiej Wietrzni została zmniejszona liczba osób zwiedzających wystawę stałą i czasową. W związku z wprowadzeniem żółtej strefy, wyłączona została atrakcja w postaci kapsuły z kinem 5D.

Ograniczenie udziału widowni do 25 proc. (dotychczas było 50 proc.) sprawiło, że w niedzielę, w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” dwa razy zostanie zagrany spektakl „Przygody Koziołka Matołka, o czym informuje Jolanta Świstak:

- W związku z dodatkowymi ograniczeniami, na dużej scenie mamy tylko 28 miejsc. W związku z tym musieliśmy rozdzielić widzów, którzy zrobili rezerwacje na niedzielny spektakl. Dlatego gramy o godzinie 11.00 oraz o 15.00 – mówi.

W kinach rewolucji nie będzie. Zarówno w sieciowych: „Heliosie” i „Multikinie”, jak również w studyjnym kinie „Moskwa” repertuar nie ulegnie zmianie. Na widowni jednak będzie mogło być zajętych tylko 25 proc. miejsc.

W Kieleckim Centrum Kultury w najbliższym tygodniu zaplanowane jest tylko jedno wydarzenie, spotkanie z pisarzem Jakubem Żulczykiem. Odbędzie się w środę, 7 października o godzinie 19. Zmieni się tylko miejsce – będzie nie na Małej, a na Dużej Scenie.

Bez zmian natomiast odbędzie się niedzielny Piknik Pszczelarski w Parku Etnograficznym w Tokarni. Impreza jest kolejną odsłoną „Rodzinnej niedzieli w skansenie”.

Zgodnie z harmonogramem będą przebiegać koncerty, organizowane w ten weekend w ogrodzie Pałacyku Zielińskiego. Nie zmieniły się także plany Instytutu Dizajnu, gdzie też zaplanowane imprezy będą mieć miejsce.

Do skutku dojdzie również sobotnie „Ciekockie ciekanie, czyli nordic walking po krainie Stefana Żeromskiego”. Uczestnicy przejdą dwiema trasami, natomiast organizatorzy usunęli z programu imprezy te punkty, które zakładały zgromadzenie uczestników (np. dekoracja).

Będzie działać także Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej. Tu bez zmian będzie się odbywało zwiedzanie, czynne będą karczma i parking.

Wszyscy organizatorzy podkreślają, że jeszcze staranniej będzie przestrzegany reżim sanitarny, czyli obowiązek noszenia maseczek, dezynfekcji i utrzymywania dystansu społecznego.

Reklama