Interaktywna wystawa w sandomierskim muzeum. Przedstawia historię hutnictwa

Data publikacji: 16.07.2020 17:49
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
16.07.2020 Sandomierz. Wystawa „Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie”. Na zdjęciu Dominik Płaza - dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu przy replice pieca

16.07.2020 Sandomierz. Wystawa „Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie”. Na zdjęciu Dominik Płaza - dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu przy replice pieca
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Nowoczesną produkcję szkła przemysłowego oraz historię hutnictwa w Sandomierzu przedstawia najnowsza wystawa w Muzeum Okręgowym. Ekspozycja jest interaktywna, przygotowano ją z wykorzystaniem multimediów.

- To propozycja dla dzieci i dorosłych, którzy mogą tutaj wzbogacić swoją wiedzę nie tylko na temat produkcji szkła, ale także na temat różnych jego właściwości - powiedział Dominik Płaza dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Zwrócił uwagę m.in. na tafle szklane, które są wykorzystywane w wystawiennictwie. Może po nich chodzić nawet kilka osób.

- Ponadto na wystawie w sandomierskim muzeum można dotykać szyby przewodzącej ciepło oraz dowiedzieć się o innych właściwościach szkła w połączeniu np. z prądem - dodał dyrektor.

Na ekspozycji jest też replika pieca, który stoi w zakładzie w Sandomierzu. Po jego otwarciu można poczuć wysoką temperaturę towarzyszącą całemu procesowi technologicznemu. Do obejrzenia jest również lustro weneckie, a także wiele innych elementów.

- Jedną z ciekawostek są składniki potrzebne do wyrobu szkła - podkreśla prezes zarządu Pilkington Automotive Poland.

- Do mieszanki trafia nie tylko piasek, ale też np. stłuczka, wapień, soda czy dolomit. Przy odpowiednim procesie technologicznym powstaje ciekła masa, która jest wylewana na wannę szklarską. Jej podłożem jest ciekła cyna, w związku z czym płaskość szkła jest doskonała. Po skrystalizowaniu się w wannie, szkło jest wyciągane w postaci taśmy na odprężarkę i potem jest krojone na odpowiednie wymiary i tafle - powiedział Ryszard Jania, prezes zarządu Pilkington Automotive Poland.

Tradycje produkcji szkła w Sandomierzu mają prawie 100 lat. Huta istniała tutaj już w latach 30. ubiegłego wieku. Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powiedział, że ta wystawa może zainteresować wiele osób: zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy niekoniecznie muszą kojarzyć Sandomierz właśnie ze szklarstwem.

- Połączenie zabytków z nowoczesnymi technologiami może być kolejnym ciekawym elementem promującym miasto - uważa burmistrz.

Wystawa nosi tytuł „Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie”.

Będzie czynna do końca tego roku.

Reklama