Internet nie zastąpi przewodników. PTTK świętował jubileusz

Data publikacji: 24.10.2020 11:38 / Data aktualizacji: 24.10.2020 14:19
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.10.2020. Święta Katarzyna. Uroczystości 70-lecia PTTK

24.10.2020. Święta Katarzyna. Uroczystości 70-lecia PTTK
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Posadzeniem dębu na placu schroniska „Jodełka” w Świętej Katarzynie rozpoczęły się uroczystości 70-lecia PTTK. Następnie na budynku pierwszego schroniska odsłonięto tablicę pamiątkową.

Z uwagi na pandemię i wprowadzone obostrzenia uroczystości miały skromną formę. Odwołano część oficjalną, która miała odbyć się w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Historia organizacji sięga 1873 roku, kiedy powstało Towarzystwo Tatrzańskie. Z kolei w 1906 roku w Warszawie zostało założone Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. Oba te stowarzyszenia połączyły się w 1950 roku, co dało początek Polskiemu Towarzystwu Turystyczno-Krajoznawczemu.

Zdaniem Jacka Trzocha, prezesa Oddziału Warszawskiego PTTK rola przewodników jest nieoceniona i nie zastąpi jej wiedza, czerpana z Internetu.

- Właśnie po to jest przewodnik turystyczny, aby mógł zabrać grupę, przyjaciół, znajomych, pojechać autokarem i pełnić funkcję pilota. Przewodnik wie co powiedzieć, jak przekazać tę wiedzę i zrobi to prostymi środkami, zrozumiałymi dla wszystkich - mówi.

Jerzy Kapłon, prezes Zarządu Głównego PTTK uważa, że nic nie zastąpi żywego słowa, a może je przekazać jedynie dobrze wykształcony i przygotowany przewodnik.

- To jest najlepsza forma edukacji, kiedy właściwie wykształcony przewodnik, a mamy ich w naszej organizacji ponad 7 tys., potrafi wziąć ze sobą grupę ludzi, zainteresowanych wędrówką i wskazać im na te walory regionu, których w zwykłych okolicznościach by nie dostrzegli - zaznacza.

Ze Świętej Katarzyny uczestnicy pojechali na Święty Krzyż, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta. Po nabożeństwie na murze Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego odsłonięto tablicę upamiętniającą jubileusz.

Tagi do tego wpisu
Reklama