Inwestycje przeciwpowodziowe zakończone

Data publikacji: 13.01.2021 15:08 / Data aktualizacji: 14.01.2021 08:14
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
31.07.2019 / Fot. Łukasz Maderak

W Sandomierzu odbędzie się dzisiaj odbiór przepompowni wód Koćmierzów, a także trzech innych, które wybudowano lub zmodernizowano w Nadbrzeziu, Szewcach i Zajeziorzu. Dwie ostatnie dotyczą gminy Samborzec.

W oficjalnym zakończeniu inwestycji o godzinie 12 ma wziąć udział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. 

Prace dotyczące przepompowni są ważnym elementem dużego programu ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza i powiatu sandomierskiego. Całość kosztować będzie prawie 200 mln zł.

- Zakończenie tego etapu to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców i radość, że zobowiązania Wód Polskich zostały zwieńczone sukcesem - powiedział poseł PiS Marek Kwitek.

Przypomniał, że realizacja inwestycji przeciwpowodziowych przechodziła pewne perturbacje. W pewnym momencie zbankrutowała firma Energopol, która była wykonawcą, zeszła z placu budowy, mieszkańcy byli pełni obaw czy wszystko uda się zakończyć na czas, gdyby doszło do podwyższenia stanu wód w Wiśle i jej dopływach. Poseł podkreślił duży wysiłek i dobrą koordynację prac ze strony Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

- Bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze, ale musimy też pamiętać o tym, że przez całe wieki Wisła była ważnym elementem budowania potęgi Sandomierza, natomiast w ostatnich latach kojarzyła się głównie z powodziami. Dzięki inwestycjom przeciwpowodziowym można będzie odwrócić te proporcje - dodał poseł Marek Kwitek.

W trakcie realizacji jest jeszcze m.in. budowa wałów rzeki Koprzywianki.

Reklama