Iwaniska miastem? Chcą tego mieszkańcy

Data publikacji: 01.01.2021 09:30
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.06.2020. Iwaniska

23.06.2020. Iwaniska
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Prawa miejskie chcą odzyskać Iwaniska. Pod koniec ubiegłego roku przeprowadzono konsultacje społeczne w tej sprawie.

Na 5 453 mieszkańców ankietę wypełniło 1 434. Za przywróceniem praw miejskich była zdecydowana większość, bo 1 236 osób. Zgodę na rozpoczęcie formalnych zabiegów w tej sprawie wyrazili także radni.

Piotr Paluch z Iwanisk uważa, że miejscowość w ten sposób zyska.

- Przyczyni się to do rozwoju Iwanisk, ale i całej gminy. Liczę na pozyskanie nowych inwestorów, którzy zwiększą miejsca pracy - mówi Piotr Paluch.

Wójt Iwanisk Marek Staniek informuje, że trwa kompletowanie dokumentacji, która zostanie  złożona odpowiednim instytucjom do końca marca. Tworzony jest dokładny rys historyczny miejscowości.  

- Naszym zadaniem jest rozwój  gminy, a przywrócenie praw miejskich na pewno jest dobrym kierunkiem który może w tym pomóc - twierdzi Marek Staniek.

Poseł Krzysztof Lipiec który był inicjatorem tych starań twierdzi, że Iwaniska zasługują, aby sprawiedliwości dziejowej stało się zadość.

- Przecież tylko z tego powodu, że mieszkali tutaj patrioci, którzy walczyli o niepodległość ojczyzny, miejscowość została ukarana. Ukazem carskim Iwaniska zostały pozbawione tych praw - mówi szef świętokrzyskich struktur PiS.

Jest też przekonany, że oczekiwania mieszkańców, wyrażone w ankietach, zostaną dostrzeżone przez rząd i 1 stycznia 2022 roku Iwaniska na powrót będą miastem. Iwaniska są jedną z najstarszych miejscowości w regionie, prawa miejskie uzyskały w 1403 roku.

Reklama