Izba regionalna w Zawichoście otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Muzealników Polskich

Data publikacji: 10.09.2021 17:56
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.09.2021. Zawichost. Izba regionalna. Na zdjęciu: Patrycja Sus-Lutyńska - dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście

10.09.2021. Zawichost. Izba regionalna. Na zdjęciu: Patrycja Sus-Lutyńska - dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Muzeum Regionalne Powiśla Zawichojskiego, czyli lamus kultury dawnej otrzymało nagrodę honorową dla muzeów społecznych, przyznaną przez świętokrzyski oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Izba regionalna powstała z inicjatywy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście, gdzie od pięciu lat funkcjonuje, jako żywe muzeum.

Jak informuje Patrycja Sus-Lutyńska, dyrektor domu kultury, odbywają się tam lekcje etnograficzne, warsztaty rękodzieła, spotkania i inne wydarzenia.

Izba została wyposażona przez mieszkańców, którzy odpowiedzieli na apel ośrodka kultury i przekazali przedmioty, świadczące o przeszłości tego terenu i lokalnej społeczności. Są to przede wszystkim sprzęty codziennego użytku, wyposażenie domostw, dewocjonalia, narzędzia rolnicze oraz służące do rybołówstwa m.in. sieci, ponieważ ten teren ściśle związany jest z Wisłą.

Najstarszym eksponatem w lamusie kultury dawnej jest ponad 100-letnia waga, która służyła do ważenia sypkich produktów, głównie wapna. Jest też wiekowa ława nazywana ślubankiem, wykorzystywana dawniej do spania i siedzenia.

Wręczenie nagrody odbyło się dzisiaj w siedzibie Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” w Starachowicach podczas ogłoszenia laureatów tegorocznej Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej.

Reklama