Jadą, aby zebrać fundusze na rower dla niepełnosprawnej Asi [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data publikacji: 30.06.2021 16:31
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Radio Olsztyn
30.06.2021. Olsztyn. Wyprawa rowerowa trasą Green Velo

30.06.2021. Olsztyn. Wyprawa rowerowa trasą Green Velo
Fot. A. Chmielewska / Radio Olsztyn

Grupa kielczan przemierza na rowerach liczącą 1 470 kilometrów trasę po Polsce. Celem przedsięwzięcia jest zbiórka funduszy na dwuosobowy rower, który trafi do niepełnosprawnej Asi, a także podziwianie i promowanie nie tylko regionu świętokrzyskiego, ale także urokliwych zakątków naszego kraju.


Trasa Green Velo przebiega przez pięć wschodnich województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubuskie, podkarpackie i świętokrzyskie.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, który zorganizował akcję poinformował, że ekipa dotarła już do Fromborka.

- Na razie dopisuje nam pogoda, choć patrzymy w niebo z niepokojem, bo zbierają się chmury. Dziś mamy do przejechania ok. 150 kilometrów, zamierzamy dotrzeć do Górowa Iławeckiego. Jedziemy po trasie Green Velo o różnej nawierzchni, niekoniecznie drogami asfaltowymi, ale wśród pięknego otoczenia. Część trasy wiodła wzdłuż morza i przez las, nie przeszkadzał nam upał, ani samochody, jechaliśmy sami. Warto taką trasę przejechać - przekonywał kurator.

Kazimierz Mądzik dodał, że trasa jest bardzo bezpieczna, a jadąc drogami publicznymi wygląda to różnie.

- Przejechaliśmy bezkolizyjnie i bezpieczne przez Elbląg, miasto, w którym rozbudowana jest sieć ścieżek rowerowych. Mam nadzieję, że tak kiedyś będzie w Kielcach, że wsiądzie się na rower w jednym miejscu i ścieżką rowerową dojedzie poza miasto. Na razie takiej możliwości nie ma. Następnie szlak prowadzi przez tereny, gdzie jest pusto, bezpiecznie i można sobie jechać spokojnie, podziwiając piękno przyrody. Spotykani na trasie rowerzyści dopytują, jak daleko jedziemy i zazdroszczą, że jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym - kończy kurator.

Trójka cyklistów w poniedziałek (29.06.) dotarła do Olszyna.

Uczestnik wyprawy Zbigniew Wojciechowski, pracownik świętokrzyskiego kuratorium oświaty w rozmowie z Radiem Olsztyn był pod wrażeniem piękna Warmii i Mazur.

- To jeden z piękniejszych regionów Polski, tak samo jak Świętokrzyskie. My nie mamy jednak tyle pięknych jezior. To są regiony, które przyjaźnią się. Trasa Green Velo prowadzi malowniczymi terenami, które chcemy również zwiedzić - mówił.

W czwartek (01.07.) świętokrzyskich cyklistów czeka etap do Węgorzewa.

Uczestnicy wyprawy 1 470 kilometrów chcą pokonać w 11 dni. Wyprawa szlakiem Green Velo odbywa się pod patronatem Radia Kielce, a inne rozgłośnie regionalne, w tym Radio Olsztyn, informują o jej postępach.

Trasa Green Velo to wyjątkowo urokliwa trasa biegnąca przez cenne przyrodniczo rejony, zahaczając o zabytki, stanowiące ważną część polskiego dziedzictwa kulturowego.

Reklama